Reklama
Domů » Žďársko » Basketbaloví žďárští Vlci mají do budoucna smělé plány

Basketbaloví žďárští Vlci mají do budoucna smělé plány

Ambice nového vedení klubu jakoby s předstihem chtěli naplnit muži. Ti poměrně suverénně vyhráli základní část II. ligy, když týmu obrovsky pomohl podzimní návrat dlouhodobě nejlepšího hráče Jiřího Bubáka. Ten předčasně ukončil své hostování v prvoligové Jihlavě, aby týmu pomohl. Mnohem výraznější změny by však měl celý oddíl zaznamenat uvnitř jeho fungování.


Foto: Pixabay.com

Kulaté sedmdesátiny oslaví v příštím kalendářním roce basketbalový klub ve Žďáře nad Sázavou. Od září minulého roku má nejen nové vedení, ale také název. „V Česku je spousta týmů, které se jmenují basketbalový klub. Chtěli jsme se proto odlišit a být přitom originální. Vlk napadl místopředsedu klubu Romana Bednáře a jeho myšlenka pak zaujala také výkonný výbor. Vlci jsou spojováni s tím, že fungují ve smečce. Je to nosné téma, jsme jeden tým, jeden klub, jedna smečka. Děláme kolektivní sport, jedinec sám zápas nevyhraje. Hráči takhle musí přistupovat k tréninkům i k zápasům, pomáhat si, hrát kolektivně, být rychlí, draví a v uvozovkách hladoví. Stejně tak chceme, aby i trenérský tým fungoval společně se stejnou vizí a cílem,“ vysvětloval důvody, které rozhodly pro tento název klubu jeho předseda Tomáš Martinec.

Ten se kormidla ujal před půlrokem. Byl to návrat na místo činu, protože dnes jedenapadesátiletý funkcionář šéfoval žďárským baskeťákům až do roku 2005. Bývalý ředitel protikorupční policie se vrátil do města pod Santiniho Zelenou horou a v současné době pracuje jako manažer havlíčkobrodského pivovaru. Se žďárským klubem nemá malé cíle.

„Moc bychom se chtěli přiblížit úspěchům z devadesátých let minulého století. Tehdy jsme jak v chlapeckých, tak i v dívčích kategoriích měli obsazenou drtivou většinu z nich. Dobře vím, že nás nečeká nic jednoduchého, ve městě i v regionu máme velkou konkurenci, ale postupnými kroky můžeme této mety dosáhnout,“ tvrdí předseda žďárských Vlků, který by chtěl především zvýšit členskou základnu.

„Aktuálně se základna pohybuje okolo 220 lidí, což je málo, protože je to včetně dospělých a členů, kteří nejsou aktivními hráči. V mládeži je v současnosti aktivních 130 hráčů a hráček, přál bych si, aby jich bylo alespoň dvakrát tolik. Stanovili jsme si v klubu dvouletý výhled, v jeho průběhu chceme dosáhnout maxima růstu.“

Finance budou třeba

Zvýšit početní stav členské základny, sehnat dostatek finančních zdrojů pro bezproblémový chod klubu, zajistit dostatek trenérů, ale také postupně zapojovat trenéry mladších ročníků, kteří by měly jednou převzít roli lídrů. Ve všech těchto aspektech se vize nového vedení žďárského basketbalu nikterak neliší od cílů dalších klubů z různých sportovních odvětví. Klíčovou roli však hrají tradičně finance.

„Předchozímu vedení patří v každém případě poděkování za to, že se základní chod klubu podařilo v dobré míře zajistit. Výrazně musím ocenit to, že se sehnaly dotační prostředky na odměny trenérům, tedy lidem, kteří se téměř jedenáct měsíců v roce věnují ve svém volném čase cizím dětem. My jako vedení na ně máme své požadavky, chceme je podle určitých kritérií hodnotit a podle toho finančně motivovat. Trenéři, kteří dělají svou práci kvalitně, si nezaslouží jen slůvko díky.  Rozhodně by si za tím ale nikdo neměl představovat pravidelné měsíční výplaty,“ zdůraznil Tomáš Martinec.

Žďár nad Sázavou je sportovním městem, navíc velice úspěšným, o to bude úkol celého vedení Basketbalového klubu těžší. Podobné ambice totiž mají i ostatní žďárské kluby a přece jenom slavná éra basketbalistů z konce devadesátých let je už dlouho pryč. Konkurence fotbalu, hokeje, ale také volejbalu, florbalu a dalších kolektivních či individuálních sportů je hodně početná.

„Chceme děti přitáhnout ke sportu už na základních školách formou pohybových přípravek a míčových her nad rámec tělesné výchovy. Pokud budou chtít pokračovat pod vedením našich trenérů i v našem klubu, bude to pro nás dobrá vizitka. Kroužky se na 4. i 5. ZŠ rozběhnou v rámci družin pod vedením Romana Bednáře v březnu. Pro další zájemce dlouhodobě úspěšně funguje středeční basketbalová školka Rosti Veselého staršího v hale 2. ZŠ. Všechno důležité se zájemci dozví z našeho webu basketzdarns.cz. Jinak každý všední den máme v hale 2. ZŠ tréninky od 15 hodin až do večera. Stačí přijít a zeptat se, trenéři rodičům i dětem rádi poradí,“ sdělil předseda Vlků.

Muže i ženy chtějí výše

Velkou oporou by měl být při realizaci změn místopředseda Roman Bednář. Ten ve své trenérské kariéře vedl mládež v USK Praha, v pražské Slovance, dělal šéftrenéra mládeže v Sokole Pražském a dva roky působil jako hlavní trenér na lavičce extraligových mužů v Ústí nad Labem. Momentálně navíc pracuje na České basketbalové federaci jako oblastní metodik pro Vysočinu.

„Malých krůčků už si mohly všimnout i děti, protože basketbal není jen o driblování a střelbě na koš. V prvních letech se snažíme dbát na rozvoj všestrannosti, která jim bez přirozeného pohybu venku chybí. Důležité je, aby si děti vytvořily vztah k pohybu, bavily se různými hrami, basket není v prvních letech důležitý. Tou nejzásadnější změnou bylo přejmenování oddílu na Basketbalový klub Vlci Žďár nad Sázavou. Nové logo už je hotové, postupně ho chceme natisknout na dresy, reklamní předměty, oblečení a začít klub více propagovat. Chceme, aby byly děti hrdé, že jsou členy naší „smečky“ a doufám, že na nich začneme oblečení s logem Vlků vídat,“ vyslovil své přání předseda oddílu Tomáš Martinec, který ví, kde by chtěl klub vidět za další čtyři roky.

„Rád bych tu měl fungující mládežnický oddíl, který má obsazené dívčí i chlapecké kategorie. Vidím trenéry, kteří dokáží připravit místní talenty pro špičková basketbalová centra a ostatním členům nabízí zábavu a smysluplné vyžití až po dospělé. V neposlední řadě vidím ekonomicky silný klub, který má dostatek prostředků. Rádi bychom se sportovní cestou poprali o první ligu mužů i žen. Naši muži mají už letos dobré výsledky, ale vyšší soutěž něco stojí a v případě našeho rozmachu musíme počítat s vyššími výdaji na mládež. V současnosti stojí ekonomická stránka každého klubu převážně na grantech, které dostat můžete, ale i nemusíte. Tady by se měla politika financování sportovních klubů změnit, potvrzují to i výsledky našich olympioniků z Pchjongčchangu. Většinu medailí totiž vybojovali sportovci, kteří fungují mimo nastavený systém.“

Text: Michael FialaDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek