Reklama
Domů » Novoměstsko » Benefice Portimo přilákala na tisícovku zájemců

Benefice Portimo přilákala na tisícovku zájemců

V pátek 3.listopadu se v novoměstském kulturním domě konala již pošesté podzimní benefice obecně prospěšné společnosti Portimo, tentokrát s názvem Na jedné lodi, předsudkům navzdory. Letos ji navštívila téměř tisícovka hostů a také výtěžek byl rekordní, neboť přesáhl částku 179 tisíc korun. Portimo jej využije k rozvoji svých sociálních služeb a programů.  


„Jsme moc rádi, že je o benefici rok od roku větší zájem. Letos kromě tradiční kafárny a hračkoviště zaujala návštěvníky dopolední beseda, zážitková výstava i večerní divadlo. Ukazuje se, že spojení dobročinnosti a zábavy má smysl,“ uvedla ředitelka Protima Ruth Šormová, ředitelka Portimo.

Program benefice dopoledne zahájila beseda Stereotypy nejsou dobré tipy, jejímiž hosty byli šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery a šéf humanitárních projektů Člověk v tísni Marek Štys. Sál zaplnilo téměř 350 posluchačů, především studentů, kteří nejen naslouchali, ale mnozí se sami zapojili do debaty.

Po celý den byl připraven i program pro děti: výtvarný a fotografický ateliér „v cizí kůži“ a také originální „hračkoviště“, které k beneficím již neodmyslitelně patří, stejně jako „kafárna“ se spoustou dobrot k jídlu a pití.

Bára Hrzánová a Radek Holub, protagonisté večerního představení Začínáme končit z repertoáru Divadla Kalich, hráli pro 520 diváků, kteří zaplnili velký sál kulturního domu do posledního místa.

Stejně jako v minulých letech, i letos benefici podpořilo mnoho dobrovolníků, dárců a příznivců. Posezení v kafárně zpestřila večer živá hudba; také díky ní se mnozí návštěvníci benefice zdrželi do pozdních hodin.

Zajímavou součástí celodenního programu byla zážitková výstava Předsudky nechte v šatně.  „Chtěli jsme představit témata a skupiny lidí, které se podle našeho názoru s předsudky nejčastěji potýkají. Texty vytvořil tým Portimo, autorkou designu výstavy je výtvarnice a grafička Alžběta Hanzlová, která s námi dlouhodobě spolupracuje. Stylizované postavy ve světlém oblečení s našitými „nálepkami“ představovaly například lidi s duševním onemocněním, s postižením, s problematickou minulostí, seniory, bezdomovce, muslimy i mnohé další.  Snažili jsme se předsudečné výroky konfrontovat s příběhy skutečných lidí a nabídnout tak návštěvníkům výstavy kontrast, který vede k přemýšlení a může některé zažité předsudky zeslabit. Kdo chtěl, mohl u jednoho z vystavovaných objektů zanechat svůj osobní vzkaz.  Těší nás, kolik lidí si výstavu pozorně prohlédlo, z ohlasů víme, že splnila svůj účel. Zdá se, že ji budou moci vidět i další zájemci, po benefici ji totiž nabízíme školám, knihovnám, městskému i krajskému úřadu,“ vysvětlila Ruth Šormová.

 

        Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek