Reklama
Domů » Tipy pro volnou chvíli » Člověk by měl být součástí přírody, a ne jejím hostem, říká Aleš Háma

Člověk by měl být součástí přírody, a ne jejím hostem, říká Aleš Háma

Herec, moderátor a hudebník Aleš Háma má srdcové koníčky – rybařinu a myslivost. Jakožto myslivec rád tráví volný čas v přírodě, sleduje zvyky zvěře a snaží se jí pomáhat i v těžkých chvílí. V honitbě v Krušných horách ji přes zimu přikrmuje, během letošního léta zde dokonce se syny dělal letninu a stavěl posed. Láska k myslivosti jej pravidelně přivádí také na Žďársko, odkud si například v létě odvezl jeden ze svých kapitálních úlovků. A myslivost jej přivede rovněž 24. listopadu do žďárského Domu kultury, kde bude provázet Společenským a trochu mysliveckým plesem.


Foto: Archiv Aleše Hámy

 Je o vás známo, že jste vášnivý myslivec a rybář. K rybaření jste se dostal už ve svých 10 letech, jak jste to ale měl s myslivostí?

Jak jsem chytal ryby, žil v přírodě a chodil po horách, tak jsem chtěl zjistit, jak se co rozmnožuje a jaké jsou zvyky zvěře. Tak jsem si říkal, že to zkusím v kurzu myslivosti. Ale nejprve jsem vůbec lovit nechtěl. Pak se to zlomilo a potkal jsem pár kamarádů – třeba Standu Císaře ze Žďáru – a pak se to s tím lovem zlomilo, začal jsem i lovit a nějak mě to chytlo.

Co vás k myslivosti konkrétně přitáhlo?

K myslivosti jsem se přivedl sám, vždy mě bavilo sledovat myslivecká a lovecká videa, bavily mě zvyky a tradice české myslivosti. To vše se rozšířilo až v kurzu a díky nabalování přátel v myslivosti. Ten důležitý člověk v mém mysliveckém životě je jeden můj dobrý kamarád a spolužák z dramaťáku. Právě on mě do tajů myslivosti zasvětil a stále zasvěcuje poměrně dlouze a systematicky.

A co si jakožto myslivec nejvíc užíváte?

Pobyt v přírodě, sledovat zvyky zvěře, pomáhat jí v těžkých chvílích. Starat se o to, aby třeba u nás v honitbě v Krušných horách měla dostatek krmě přes celou zimu. Dokonce letos jsme dělali letninu a stavěli posed. To je součást běžného mysliveckého života, tak mám radost, že mi zbude chvíle i na péči o zvěř. Je podstatné, aby byl člověk v přírodě její součástí, a nikoli hostem. A podle toho by se měl chovat.

Vedete k lásce k přírodě taky svoje děti?

Ano, právě jak letninu, tak stavbu posedu jsem dělal s oběma svými syny Mikulášem a Jáchymem. Příroda je navíc skvělý modelem pro výchovu dětí. Dá se na tom výborně ukázat, jak se věci mají a co je dobře a co špatně.

Ostatně váš nestarší syn Jáchym byl nedávno u nás na Žďársku na zkušené. Jaké zážitky si odsud odnesl?

Můj syn Jáchym se ze Žďáru vrátil strašně nadšený. Ostatně je to jiný kraj, než do kterého jezdí. Velmi často jezdíme jižní Čechy, Krušné hory, Máchův kraj, Doksy… Ale toto je opravdu jiný kraj. Vrátil se z Vysočiny nadšený, a to i díky vlídnosti zdejších lidí a kamarádů, ale bylo to i tou přírodou a zvěří, kterou viděl.

I vy jste pravidelným návštěvníkem lesů našeho regionu. Proč vás to sem tolik táhne?

Je to asi stejné, jako je tomu u mého syna Jáchyma. Ten kraj je pro mě jiný, je to kraj srnčí, je to kraj pro černou zvěř, loví se tam úplně jinak než u nás. Máte tam nádhernou Sázavu, kterou mám rád. Navíc je od vás všude blízko, jak na Moravu, tak do Čech.

Myslivost a rybařina – čemu se momentálně věnujete víc?

Momentálně se víc věnuju myslivosti, ale myslím si, že je to jenom přechodné období. Když vyjde čas, snažím se chytat i ryby. Toho času je tak málo, navíc letos nebyla skoro žádná voda a já jsem spíš říční rybář  – ať už na pstruhy, tak  na dravce. Teď z podzimu bych pár dnů chtěl věnovat i „mouše“ a muškaření. Do budoucna bych u sebe chtěl rybaření vrátit na podobnou pozici, jako je myslivost.

Na které své úlovky jste nejvíc pyšný?

Mám metrového candáta z Máchova jezera, mám metrového úhoře – bez jednoho centimetru, chytil jsem krásnou štiku devadesát pět centimetrů, sumce metr deset. Z mysliveckých úlovků mám zatím jednoho jelínka, byl to takový slabší kus, který se 1. září před dvěma lety objevil, když jsem byl na čekané.  Byl to slabý jelen a myslím, že by tak měl první kus vypadat. Jinak mám ulovené krásné srnce. Jednoho výstavního srnce mám z letošního července právě od vás ze Žďáru.

K myslivosti se váže i to, že v sobotu 24. listopadu bude provázet večerem na mysliveckém plesu ve Žďáře nad Sázavou. Těšíte se?

Na ples se určitě těším, protože jsem tam byl i loni. Ten ples byl úžasný, měl skvělou atmosféru, já jsem měl radost, že jsem se zde mohl potkat se svými přáteli a kamarády a že jsme si to mohli užít. Navíc oceňuji vřelé a sympatické publikum. Do toho moje oblíbené téma myslivosti, takže to z toho dělá ideální akci. Jenom letos budu pevně věřit, že Diana a Hubert mě ochrání na cestách. Protože jsem skoro po celé tři týdny před touto akcí v Kambodži a vracím se den předem. Tak budu doufat, že se mi vyhnou orkány a další přírodní katastrofy, abych ten ples dokázal včas stihnout.

Do Žďáru se pracovně vrátíte také 8. ledna, a to s divadelním představením Frankie & Johny. Prozradíte víc?

Ano, 8. ledna nás s Terezou Kostkovou čeká zájezd do Žďáru nad představení Frankie & Johny. To představení máme rádi, je to našesrdeční záležitost. Hru totiž s Terezou hrajeme už šestou sezonu. Je to neskutečné, jak to letí, máme za sebou už 160 repríz a každé přestavení, které jsme odehráli, bylo vždy trochu jiné. Tak určitě přijďte!

 

Medailonek Aleše Hámy

Český herec, moderátor, zpěvák a kytarista Aleš Háma se narodil 6. května 1973 v Karlových Varech. V roce 1988 začal studovat na Pražské konzervatoři. Ještě při studiu nastoupil v roce 1993 do angažmá kladenského divadla. Po absolutoriu na konzervatoři (1994) pracoval téměř dva roky v USA v kalifornském Pallo Alto (San Francisco). Po návratu zpět do vlasti stál v roce 1996 u vzniku hudební skupiny Hamleti, která v nezměněné sestavě hraje dodnes. Téhož roku nastoupil spolu s Jakubem Wehrenbergem do rádia Frekvence 1, kde společně sedm let vysílali pořady Peřiňák, Hodiny zpěvu a tance, Nedělní filmovka, Knedlo zelo vepř aneb Každá rána dobrá a jiné.

V roce 2000 ztvárnil postavu Doodyho ve svém prvním muzikálu Pomáda, poté se objevil například v představeních Rebelové, Tři mušketýři, Jak se lítá vzhůru a dalších. Jako moderátor pracuje prakticky pro všechny české televizní stanice (např. Taxík, Kde domov můj?), dále moderuje v češtině a angličtině celou řadu významných českých společenských akcí.

V televizi si také zahrál ve filmech Operace Silver A, Vůně vanilky, Dešťová víla, Tři životy a seriálech Zdivočelá země, Pojišťovna štěstí nebo Ulice. Účinkoval jako zpěvák v zábavné show Tvoje tvář má známý hlas, kde je v současné době porotcem. Jako herec působí momentálně také na prknech pražského Divadla v Rytířské.

Aleš Háma je ženatý a má dva syny.

Text: Alena KlimkováDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek