Reklama
Domů » Vysočina » Dopravní policisté budou na Vysočině kontrolovat hlavně cyklisty

Dopravní policisté budou na Vysočině kontrolovat hlavně cyklisty

Krajští dopravní policisté se budou v průběhu dopravně bezpečnostní akce, která se bude konat v pátek 18. srpna, zaměřovat na kontroly cyklistů. Bude je zajímat hlavně to, zda dodržují ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.


Kontroly se zaměří především na stav a výbavu jízdního kola. Policisté budu kromě jiného kontrolovat, zdali cyklisté nejsou pod vlivem alkoholu. Do akce, která má především preventivní charakter, se zapojí také policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, kteří cyklistům rozdají preventivní materiály.

Od začátku letošního roku do konce července policisté řešili na silnicích Kraje Vysočina celkem 93 dopravních nehod s účastí cyklistů. Letošní nehody cyklistů si vyžádaly jedno úmrtí. Při nehodách se osm cyklistů těžce zranilo a 76 dalších utrpělo lehké zranění. Bez zranění vyvázlo z nehody pouze osm cyklistů. Cyklisté letos zavinili celkem 56 dopravních nehod. Ve dvanácti případech policisté při šetření okolností nehody zjistili, že cyklista, který havaroval, usedl na kolo v podnapilém stavu.

V létě a zejména o letních prázdninách vyjíždí na kole stále vyšší počet cyklistů. Často ale cyklisté zapomínají na svoji bezpečnost a vyjíždějí na kole bez řádného vybavení, zejména bez osvětlení jízdního kola. Jsou pak rizikem nejen sami pro sebe, ale především pro ostatní řidiče, kteří cyklistu na silnici spatří na poslední chvíli, kdy už bývá často velice obtížně dokázat na vzniklou situaci adekvátně zareagovat.

Cyklisté jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. V případě dopravní nehody dochází v naprosté většině případů ke zranění cyklisty. Ten totiž, na rozdíl od řidiče osobního nebo nákladního vozidla, není chráněn karoserií vozidla ani žádným jiným bezpečnostním prvkem. Jediné, čím cyklista může přispět ke své bezpečnosti, jsou jeho opatrnost, důsledné dodržování pravidel silničního provozu a vhodné oblečení.

Podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovi hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila svému uživateli život. Z tohoto důvodu je vhodné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let.

Riziko dopravní nehody lze také snížit správným vybavením a dobrým technickým stavem jízdního kola. Cyklisté si musí uvědomit, že je musí být v silničním provozu dobře vidět. Policisté proto v rámci výkonu služby kontrolují povinnou výbavu jízdních kol. Funkční brzdy na jízdním kole musí být samozřejmostí. Policisté se často setkávají s jízdními koly, která nejsou vybavena odrazkami a v případě snížené viditelnosti ani předepsaným osvětlením. Tito cyklisté zbytečně hazardují se svým zdravím.Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek