Reklama
Domů » Tipy pro volnou chvíli » Frontman Kamelotu Roman Horký: Má krev tepe pro řeku Oslavu

Frontman Kamelotu Roman Horký: Má krev tepe pro řeku Oslavu

Zpěvák a kytarista Roman Horký založil skupinu Kamelot před neuvěřitelnými 36 lety. Sám s nadsázkou říká, že Kamelot je jeho pátým dítětem. Do největších hitů této legendární české kapely, na nichž se z většiny hudebně i textově podílel právě Roman Horký, se budete moci v sobotu 7. července zaposlouchat na Slavnostech Pernštejnského panství v Nedvědici. Frontman Kamelotů zde však nebude jenom koncertovat. Plánuje, že s ženou a dětmi vyrazí ještě na prohlídku místního hradu Pernštejna.


Foto: Archiv kapely Kamelot

V sobotu 7. července vystoupíte se skupinou Kamelot na Slavnostech Pernštejnského panství v Nedvědici. Jaký program jste si pro místní publikum připravili?

Připravené jsou největší hity Kamelotu za posledních 36 let. Nemá cenu hrát novinky, neb publikum nejvíce ocení časem prověřené písně. Zazpíváme si společně Ahoj Pegi, Slib, Honolulu, Čas rozchodů, Zachraňte koně a další…

Uděláte si čas a zavítáte v rámci Slavností třeba na blízký gotický hrad Pernštejn?

Určitě vezmu svou ženu a děti na prohlídku hradu Pernštejna. Naposledy jsem tam byl v roce 2004 na natáčení hudebního pořadu s Českou televizí. Také rád vzpomínám na rok 1979, kdy jsem se svou třídou ze základní školy Brno-Janouškova navštívil hrad Pernštejn na posledním školním výletě.

Ale asi vás to táhne jinam… Je vaší srdcovkou řeka Oslava?

K řece Oslavě mě táhne mé srdce celoživotně, má krev pro ni tepe, objímají ji mé oči a řekl bych, že i největší z mých duchovních hodnot jsou spojeny právě s údolím této řeky.

Kde budete ještě v letošním roce koncertovat? Čekají vás tuzemské koncerty, nebo se chystáte i do zahraničí?

Budeme koncertovat na spoustě míst. Díky velkému zájmu jsme museli i řadu koncertů odříci. Máme nabídky i ze zahraničí (z USA a jiné). Vše je nyní ve fázi jednání. Ale jedno důležité datum už nyní prozradím, a tím je 6. leden 2019, kdy bude v Brně v Mahenově divadle křest našeho nového alba „Země Tvých dlaní“.

Skupinu Kamelot jste založil v roce 1982, tedy před neuvěřitelnými 36 lety. Co pro vás Kamelot momentálně znamená? Berete jej jako svoje vlastní dítě?

Kamelot je silná značka a řekl bych, že je až neuvěřitelné, že 36 let uteklo jak voda. Připadá mi to jak včera, když jsem v září roku 1982 vystoupili poprvé pod názvem Kamelot v hodonínském klubu… Dalo by se s mírnou nadsázkou říct, že Kamelot je mým pátým dítětem.

A myslíte si, že s kapelou dojdete až do padesátky?

Pochopitelně. Už teď se na to těším. 🙂

Roman Horký a Kamelot

Foto: Archiv kapely Kamelot

Všechno začalo v Brně v roce 1982. Roman Horký a Radek „Bůček“ Michal – dva nadšenci, kteří založili kapelu a rozhodli se dobýt svět. Život byl o kytarách, písničkách a hlavně o energii a radosti. Tak vznikla skupina Kamelot. Počáteční tvorba kapely zařadila Kamelot do škatulky „Folk a country“, kde je hudební skupina zařazena dodnes. Autorem všech textů a skladatelem hudby je zpěvák a leader skupiny Roman Horký, který je v současné době jediný člen původního Kamelotu.

Roman Horký neupřednostňuje žádný hudební styl. Dává svým písničkám takový kabát, jaký cítí, že jim patří. Jednou modernější, jednou tradičnější. Sjednocuje je jejich společný duch. A právě proto je dnes velice těžké skupinu Kamelot žánrově zařadit. Mnohé z více než tří set skladeb Romana Horkého připomínají deníkové záznamy nálad a pocitů písničkářovy duše. Když procházíme jeho alba, jako bychom měli na dlani jeden lidský život. V jeho záznamech štěstí nebo smutku cítíme odraz toho, čím žijeme my sami.

Kamelot je svět dynamických melodií, životních myšlenek a názorů. Skupina Kamelot dávno překročila hranici žánru Folk a Country. Jak sám leader Roman Horký uvádí, když už je potřeba někoho někam zařadit, sám by pro svou skupinu vytvořil zatím neexistující škatulku „Pop-tramp“.

Současnou sestavu Kamelotů tvoří Roman Horký (zpěv + kytara), Viktor Porkristl (kytara), Vladimír Třebický (bicí a perkuse) a Tomáš Koudelka (kontrabas, b. kytara).

Text: Alena KlimkováDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek