Reklama
Domů » Uncategorized » Frontman kapely Doga, Izzi: Žijeme rock´n ´rollem už třicet let

Frontman kapely Doga, Izzi: Žijeme rock´n ´rollem už třicet let

Legendární hard-rocková kapela Doga letos slaví už třicet let své existence. Ke svým kulatým narozeninám si nadělila nejen nové album, ale i speciální koncertní turné Hard Werk, jehož poslední zastávkou bude 14. dubna žďárský Dům kultury. Výraznou tváří Dogy je bezesporu její frontman Roman „Izzi“ Izaiáš, který přiznává, že jej koncertování i po třiceti letech baví a že každý koncert jede naplno.


Momentálně brázdíte české kluby a kulturní domy se svým nejnovějším turné Hard Werk. Poslední zastávkou bude 14. dubna také Žďár nad Sázavou. Jak si toto koncertní turné užíváte?

Užíváme si to moc. Jedeme s novou scénou, novým programem. Podařilo se nám dát dohromady skvělou partu lidí od zvukařů, osvětlovačů až po kapely, co s námi jedou jako hosté, což jsou Komunál a Booters. Lidi chodí, takže si to opravdu užíváme plnými doušky… A to doslova 🙂 🙂

Stalo se vám, že vás fanoušci během posledních koncertů něčím zaskočili?

Stalo se nám to právě na ostravské zastávce turné. Přibližně třicet našich ortodoxních fanoušků z Dogaclanu za námi přijeli ze všech koutů naši republiky stylově oblečení do montérek, s přilbami na hlavách a ušpinění. Velice mile nás to zaskočilo, ale hlavně potěšilo. Chceme jim za to ještě jednou moc poděkovat.

Na turné prezentujete svoji nejnovější desátou studiovou desku Hard Werk. Proč jste se rozhodli zrovna pro tento název? Měl by něco vystihovat?

My žijeme v kraji, kde je fabrika Třinecké železárny, které místní říkají WERK. A nás napadlo spojit HARD ROCK a WERK. Takže vznikla taková slovní hříčka HARD WERK. A vlastně celá kapela je od černého řemesla, takže nám to připadalo zajímavé, že jsme vlastně „dělníci rock´n´rollu ”.

Co je pro vás vůbec rokenrol?

Rock´n´roll je pro nás životní styl. Opravdu to není jenom fráze. My žijeme rock´n´rollem už třicet let a jsme už takhle zvyklí fungovat.

S kapelou ročně odehrajete až osmdesát koncertů. Jak to dáváte?

V období festivalové sezony je to pro nás fakt náročné, protože se stává, že hrajeme i tři koncerty v jednom dni. Ale už si asi nedovedeme představit jezdit jinak. Nás živé hraní pořád baví a každý koncert hrajem naplno. A zatím neuvažujeme, že by jsme nějak zásadně přibrzdili.

Kapela Doga slaví neuvěřitelných třicet let na české hudební scéně. Co považujete za nejdůležitější milníky jejího dosavadního fungování?

Pro nás je milníkem vydání každé desky. To kapelu vždycky nakopne nějakým dalším směrem dál. Podařilo se nám vydat i velice úspěšnou knížku 20 let dogové závislosti (autor Jaroslav Špulák), což pro nás taky byla zásadní věc.

V návaznosti na předchozí otázku mě napadá, že pro vás muselo být určitě velkou poctou dělat v roce 2002 předskokany americké heavymetalové kapele Manowar. Jaké jste zažívali pocity?

Pro nás je to vždycky velkou ctí zahrát si před velkou kapelou. A proto jsme tenkrát rádi přijali nabídku od Pragokoncertu, zahrát si před Manowar. Později se nám podařilo předskakovat i dalším velkým kapelám jako byli třeba Motorhead, U.D.O., Scorpions, Slade, Uriah Heep a další.

Kapelu Doga jste založili v roce 1988. Dalo by se říct, že jste splnili cíle, které jste si tenkrát vytyčili?

V době, kdy jsme kapelu zakládali, tak nás ani ve snu nenapadlo, že by se nám mohlo podařit vydat desku. Natož pak těch desek natočit deset. Chtěli jsme založit kapelu, hrát koncerty. A to, že bysme měli vydržet třicet let, nás už nenapadlo vůbec.

Čeho byste chtěl s kapelou ještě dosáhnout?

My chceme s kapelou dosáhnout toho, abysme vydrželi fungovat, co nejdéle a aby to pořád stálo za to. Chceme pro lidi stále dělat kvalitní show, aby se fanoušci na koncertech nenudili.

Žijete vy sám stále nefalšovaným rockerským životem? Nebo na sobě pozorujete, že už jste se postupem času zmírnil?

Já mám pocity spíš opačné (smích). Na koncertech určitě rockerským životem žijeme, ale v týdnu se snažím regenerovat. Pravidelně chodím i běhat nebo jdu na thajský box, abych si udržel dobrou fyzičku na koncerty. Ale o víkendech na koncertech je to pořád stejný jako před dvaceti lety. Rock´n´roll…

 

Medailonek kapely Doga

Hard-rocková kapela Doga vznikla na podzim roku 1988. Po svém vzniku koncertovala hlavně ve svém regionu (Moravskoslezský kraj) a později vyjížděla na koncerty do Rakouska, Německa a Polska. Prvním větším úspěchem kapely bylo v roce 1992 vítězství v soutěži Zlatý Ambrož. V roce 1993 vychází její debutové album s názvem Doga. Poté kapela vypadala dalších devět alb, z nichž poslední nese název Hard Werk (2017). Doga ročně odehraje desítky koncertů a pravidelně se účastní hudebních festivalů. Tato kapela dělala předskokana také velkým kapelám jako je Manower,  Motorhead, U.D.O., Scorpions, Slade nebo Uriah Heep.

Text: Alena KlimkováDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek