Reklama
Domů » Svratecko » Golfu se není třeba bát, přesvědčte se ve Svratce

Golfu se není třeba bát, přesvědčte se ve Svratce

Golfový klub ve Svratce má bohatou, dnes již bezmála devadesátiletou tradici. Tamní areál slouží potřebám a širokému vyžití jak členům klubu, tak ale také každému, kdo by si chtěl tento atraktivní, ale také fyzicky i psychicky náročný sport vyzkoušet.


Foto: Pixabay.com

Historie svrateckého golfového klubu se začala psát 8. května 1932, ovšem v Brně. Na tamním vojenském cvičišti bylo vytvořeno prvních šest jamek. Po navázání spolupráce s golfovým architektem Josefem Charvátem vznikl o pět měsíců později Golf Club Brno. Po delší odmlce obnovil klub svoji činnost v šedesátých letech minulého století za přispění pánů Otakara Mikše, Zdeňka Přikryla a Jaroslava Boučka, nikoliv však v Brně, ale už ve Svratce, kde bylo postupně vybudováno devítijamkové hřiště. GOLF CLUB BRNO 1932 byl pak v roce 2005 přejmenován na GOLF CLUB SVRATKA 1932.

V současnosti je v nabídce svrateckého golfového areálu široká paleta možností. „Naleznete u nás víceméně všechno, na co si vzpomenete. Pro mládež pořádáme různé kurzy, jarní, letní a podzimní akademie mládeže. Začátečníci tu mají golfovou akademii za velice příznivých finančních podmínek, proto také bývá maximálně obsazená. Je toho spousta, děláme různé turnaje a kurzy pro firmy, klubové turnaje, a takto bych mohl dál pokračovat. Každý k nám může přijít si golf vyzkoušet, stačí si jen půjčit hůl,“ vysvětluje manažer Golf clubu ve Svratce Marek Kunc, který okamžitě vyvrací dávno přežitou skutečnost, že golf je sportem pouze pro horních deset tisíc.

„Roční členství pro dospělého hráče je u nás sedm tisíc korun, pro seniory pouze polovinu. V tomto porovnání jsou třeba hokej, lyžování, tenis a další odvětví rozhodně dražšími sporty. Navíc tady můžete hrát 365 dní v roce, samozřejmě pokud počasí dovolí. Kompletní základní hrací set se dá pořídit za pět tisíc korun, je z toho snad patrné, že golf opravdu není žádným drahým sportem.“

NABITÝ KALENDÁŘNÍ ROK

Pohled na rozpis turnajů v průběhu roku naznačuje, že na nezájem veřejnosti si v golfovém klubu ve Svratce stěžovat nemohou. Od dubna do října se každý měsíc v areálu uskuteční hned několik turnajů.

„Nejvýznamnějším je zcela určitě čtyřdenní Svratka Masters, od 12. do 15. července se letos koná jeho už devátý ročník. Zúčastnit se jej může kdokoliv, kdo se přihlásí, běžní amatéři si tak mohou vyzkoušet ten zápřah. Hrát čtyři dny v kuse není po fyzické, ale i psychické stránce vůbec jednoduché. Pro klubové členy je tradiční Svratka British open, v tomto roce na něj dojde 13. října. Jeho kapacita činí 60 hráčů, obsazený pravidelně bývá za pouhé tři minuty. Je to nejprestižnější a nejvytíženější devítijamkový turnaj u nás. Díky tradici i členské základně totiž patříme k republikové špičce, vždyť jsme nejstarším golfovým klubem na Moravě a čtvrtým nejstarším v celé republice. Starší kluby jsou pouze v Mariánských Lázních, Karlových Varech a v Líšnici,“ ozřejmil manažer svrateckého klubu.

Ve Svratce se snaží maximálně vyjít vstříc také mládeži, která může v areálu sportovat za zvýhodněných podmínek. „Pro mládež pravidelně pořádáme akademie pod dohledem profesionálních trenérů. Snažíme se mladým zájemcům vyjít maximálně vstříc, do patnácti let mají členský příspěvek pouhých 200 korun na rok, za což v areálu mohou hrát absolutně bez omezení. Letní akademie jsou zvýhodněné, v jejich rámci mohou mít mladí hráči čtyři dny výuky po osmi hodinách denně jen za 1 600 korun, opět od profi trenérů,“ dodal Kunc, který si pochvaluje také spolupráci s nedalekým Hotelem Svratka.

„Vzájemná spolupráce s Hotelem Svratka funguje velmi dobře, ale provoz hotelu určitě není založen jen na golfu. Členové golfové federace mají slevy na hotelu, na druhé straně si mohou hoteloví klienti zahrát golf za zvýhodněných podmínek. Snažíme se toho prostě využít k oboustranné spokojenosti.“

POUZE TALENT NESTAČÍ

Tak jako i v jiných golfových areálech, největší starostí, ale i částkou vynaloženou z rozpočtu, je údržba celého areálu. „Ta je velice náročná a stojí nás opravdu nejvíce peněz z rozpočtu, ať už jde o lidi, prostředky, stroje či pohonné hmoty. Není to nic jednoduchého, o trávník je potřeba se starat jinak než o klasický trávník. Musí se propichovat, pískovat, hnojit a prořezávat. Písky jsou speciální, křemičité, což i s dopravou není nic lehkého, nejbližší dodavatel je totiž až 100 kilometrů daleko,“ sdělil manažer Marek Kunc, podle něhož k tomu, aby se člověk stal úspěšným profesionálním hráčem, pouze talent nestačí.

„Talent je základ, ale pak už je potřeba trénovat a trénovat. Ale pouze s trenérem, který tomu opravdu rozumí, to už něco stojí, navíc je potřeba jezdit po turnajích. My máme v klubu trojnásobného akademického mistra republiky, který ještě studuje, proto dobře vím, že to není levná záležitost. V Česku je pouze pár profesionálních hráčů, kteří se opravdu živí jenom hraním. K tomu jim ovšem nestačí pouze prize money z turnajů, ale také finance od sponzorů. Drtivá většina hráčů se živí především trénováním, v golfových areálech učí lidi, kteří si je zaplatí.“

O GOLFU

Pravidla golfu definují, že golfová „hra spočívá v hraní míčkem z odpaliště do jamky ranou nebo postupnými ranami v souladu s pravidly“. Má se za to, že golf tak jak ho známe, pochází ze Skotska a byl hrán na Britských ostrovech po několik století. Kořeny golfu lze vystopovat už ve středověké Číně (míčová hra Čchuej-wan), kdy byl hrán výhradně šlechtou pro zábavu. Golf patří mezi olympijské sporty, poprvé byl zařazen do programu letních olympijských her 1900 v Paříži, a zůstal i na letních olympijských hrách 1904 v St. Louis. Po 112 letech se opět objevil na letních olympijských hrách 2016 v Rio de Janeiro.

V roce 1971 provedl americký astronaut Alan Shepard na Měsíci golfový odpal, čímž se tento sport stal jediným, který byl zahrán mimo planetu Zemi.

Michael FialaDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek