Reklama
Domů » Tipy pro volnou chvíli » Houslista Pavel Šporcl: Je mi sympatické spojení hudby a vína

Houslista Pavel Šporcl: Je mi sympatické spojení hudby a vína

Pavel Šporcl dostal do rukou své první housle už ve třech letech. Od té doby se vypracoval až na světově uznávaného houslistu. Americký kritik a historik Henry Roth jej dokonce zařadil jako jediného z českých houslistů mladé generace do své knihy Housloví virtuozové – od Paganiniho po 21. století. Kdybyste si umění Pavla Šporcla chtěli vychutnat naživo, zamiřte od 12. do 29. července na Hudební festival Znojmo. Nejen že na tímto festivalem Pavel Šporcl drží patronát, představí se zde také v sobotu 21. července se svým sólovým koncertem a v úterý 24. července si dokonce zahraje v triu se svým bratrem, violoncellistou Petrem Šporclem a s klavíristou Karlem Košárkem.


 

Foto: Lenka Jíšová

V kolika letech jste dostal do rukou svoje první housle? Byla to láska na první pohled?

Své první housličky jsem dostal už ve třech letech. Byla to vlastně jen taková plechová hračka. Na opravdové osminové housle jsem začal hrát v pěti letech v tehdejší Lidové škole umění v Českých Budějovicích. Díky vlídnému přístupu mého prvního pana učitele Ladislava Havla jsem vztah k hudbě a osobní pouto k houslím získal brzy a naprosto přirozeně.

Kolik hodin denně cvičíte?

Záleží na tom, jestli mám v daný den koncert a s ním související cestu nebo volno. Je-li koncert, cvičím přibližně tři hodiny, je-li volný den, cvičím čtyři hodiny.

Dokážete se houslí vzdát, když trávíte dovolenou se svou rodinou? Nebo jste nerozlučitelná „dvojka“?

Opět záleží na tom, jaké koncerty mě v nejbližších dnech čekají. Ale celkem pravidelně si dopřávám týden bez houslí v zimě, když jsme s rodinou na horách a také dva týdny o letních prázdninách. Myslím, že je takový odpočinek po stránce fyzické i duševní prospěšný. Věnuji se rodině a aktivitám, na které běžně nemám čas.

Jak vůbec prožijete letošní léto? Budete stejně jako v předchozích letech sám, či s rodinou trávit část července ve Znojmě?

V červenci ve Znojmě strávím zhruba týden. Plánujeme přijet s mojí ženou Bárou a mladšími dcerami Sophinkou a Violettkou.

Co vás do tohoto města tak táhne?

K prázdninám dny ve Znojmě již neodmyslitelně patří. Jako patron Hudebního festivalu Znojmo se do tohoto města vracím více než deset let. Těším se na příjemnou atmosféru, půvabná historická zákoutí i netradiční místa konání koncertů a samozřejmě na dobré víno a mnoho přátel, které jsem za ta léta ve Znojmě potkal.

Vzpomenete si, jak jste se k tomuto patronátu dostal?

Oslovil mě ředitel festivalu Jiří Ludvík. Osobně jsme se poznali, stali se z nás dobří přátelé, a tak slovo dalo slovo.

Proč se tohoto festivalu každoročně aktivně účastníte? Co vás na něm nejvíc baví?

Mám rád tradice a je mi sympatické ušlechtilé spojení hudby a vína. A samozřejmě obdivuji fakt, že se ve Znojmě podařilo vybudovat, a především již čtrnáct let udržet, festival, který má dnes své důstojné místo mezi velkými a prestižními festivaly v České republice.

Ve Znojmě letos poprvé vystoupíte ve triu také se svým bratrem Petrem Šporclem. Jak vám to spolu ladí?

Můj bratr Petr je vynikající violoncellista. Téměř v každé koncertní sezoně se spolu na jednom pódiu potkáme a společné muzicírování nás samozřejmě těší a baví.

A když nebudete na znojemském Hudebním festivalu vystupovat, co si rozhodně nenecháte ujít?

Určitě Koncert malých géniů, který se ve Znojmě koná 23. července. Milého setkání s vybranými talentovanými dětmi ve věku do dvanácti let, které se sjedou z celé České republiky, se s radostí účastním každoročně a nebude chybět ani náš tradiční společný oběd.

 

Medailonek Pavla Šporcla

Houslový virtuóz Pavel Šporcl je jedním z nejuznávanějších českých umělců. Ve své dosavadní kariéře spolupracoval s mnoha významnými českými a zahraničními orchestry (Česká filharmonie, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, National Orchestra de France, Liverpoolská královská filharmonie, Orchestre de Paris a další). Koncertuje po celém světě, na pódiích proslulých koncertních síní včetně Suntory Hall v Tokiu, Alte Oper ve Frankfurtu, Walt Disney Hall v Los Angeles či legendární Carnegie Hall v New Yorku.

Jeho koncerty uvádějí ve svých programech také prestižní tuzemské i zahraniční hudební festivaly. Rozsáhlý repertoár tohoto předního českého houslisty zahrnuje přes 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Vedle stěžejního repertoáru klasické hudby provádí i jiné hudební žánry: Například se svou cikánskou cimbálovou kapelou odehrál přes 350 vystoupení v mnoha zemích světa včetně Číny. 

Od roku 2011 vyučuje hru na housle na hudební fakultě AMU v Praze. Každoročně rovněž působí jako lektor na některých z hudebních kurzů pro mládež.

Dosud prodal přes dvě stě tisíc alb. Všechna byla oceněna Zlatou či Platinovou deskou za prodej. V posledních letech se též věnuje skladatelské činnosti.

Svým patronátem zaštiťuje SOS dětské vesničky, Centrum pěstounských rodin a nadaci Apla, pomáhající lidem s autismem. Prostřednictvím svých vystoupení podporuje i další benefiční projekty nadací a neziskových organizací.

Je také patronem Hudebního festivalu Znojmo a Kocianovy houslové soutěže. Od roku 2016 je současně uměleckým ředitelem festivalu Kocianovo Ústí. Po celý rok 2018 Pavel Šporcl propaguje Českou republiku na zahraničních trzích jako ambasador programu agentury CzechTourism.

Text: Alena KlimkováDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek