Reklama
Domů » Tipy pro volnou chvíli » Hrady a zámky v regionu otevírají své brány: Jaké novinky si připravily?

Hrady a zámky v regionu otevírají své brány: Jaké novinky si připravily?

Během měsíce března odstartovala nová turistická sezona. Jaké novinky si pro své návštěvníky připravily hrady a zámky na Žďársku a v jeho nejbližším okolí? Zámek Žďár nad Sázavou láká na nespočet kulturních akcí, na hradě Svojanově bude nově vystaven ručně vyřezávaný pohyblivý obraz, na hradě Kámen najdou návštěvníci kvalitnější zázemí, anebo na hradě Pernštejně je v plánu obnova vrchnostenských zahrad, které budou tvořit nový prohlídkový okruh.


Na Zámku Žďár také letos proběhne nespočet kulturních akcí.

 

ZÁMEK ŽĎÁR CHYSTÁ ZÁPLAVU KULTURNÍCH AKCÍ

Zámek Žďár nad Sázavou si pro veřejnost také v letošním roce nachystal spoustu atraktivních kulturních akcí. O víkendu 27. a 28. května se například otevřou soukromé zahrady paní Thamary Kinsky. Dny otevřených zahrad se letos ponesou, díky tematickému Roku baroka, v barokním hávu, celá akce tedy ponese podtitul Baroko žije v nás.  „Pokud v tomto termínu na Zámek Žďár zavítáte, můžete se těšit na pestrý a jedinečný doprovodný program pro celou rodinu. Na prvním místě bude příroda a kreativita, prodej lidových výrobků, hudební a divadelní představení, přednášky a soutěže,“ prozradila marketingová ředitelka Zámku Žďár nad Sázavou Lucie Herberová.

Další významnou kulturní akcí, která se na Zámku Žďár letos uskuteční, bude Muzejní noc.  Hlavním tématem zámecké Muzejní noci bude v pátek 9. června hvězda jako hlavní symbol Santiniho architektury. Program bude zahrnovat například přednášku Jihlavské astronomické společnosti nebo pozorování oblohy astronomickými dalekohledy.
Zámek Žďár bude letos hostit i další významné kulturní akce. V termínu od 7. do 9. července zde proběhne mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla KoresponDance, 28. a 29. července letní hudební festival pod širým nebem Festival pod Zelenou horou, anebo 18. a 19. srpna oblíbený festival folkové a country hudby Horácký džbánek.

VRCHNOSTENSKÁ ZAHRADA: NOVÝ PROHLÍDKOVÝ OKRUH NA PERNŠTEJNĚ

Hrad Pernštejn ležící na hranici Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina dle statistiky Národního památkového úřadu (NPÚ) v loňském roce navštívilo přes 114 tisíc lidí. Tento gotický hrad se tak v roce 2016 vedle Českého Krumlova, Lednice nebo Hluboké zařadil do desítky nejnavštěvovanějších památek, které jsou ve správě NPÚ.

Hrad Pernštejn chce přitáhnout statisíce návštěvníků i tím, že zvýší svoji atraktivitu. Již v příštím roce zde odstartují práce na obnově vrchnostenské zahrady. Dle ředitelky NPÚ Naděždy Goryczkové by měla být tato obnova dokončena v roce 2020. Vznikne tak nový prohlídkový okruh, který návštěvníkům hradu nabídne možnost samostatné, nebo komentované prohlídky.

„Tato zahrada, rozkládající se na jihozápadním svahu strmého hradního kopce a v údolní nivě pod ním, je rozsahem sice poměrně malá, ale svým pojetím, obsahem a umístěním naprosto mimořádná a má šanci přilákat nové návštěvníky, na které budou čekat kvalitnější služby i zázemí,“ uvedla Naděžda Goryczková.

Plánovaný projekt, který si vyžádá více než 117 milionů korun, obsahuje celkovou revitalizaci areálů hradního parku a lesoparku. Kromě úprav historické zeleně či výsadeb nových rostlin, dojde i k opravám architektonických prvků parku, jako je třeba Čínský pavilon nebo Obelisk. Ve vrchnostenské zahradě budou také znovuvybudovány rozvody pro bazény a vodotrysk. Samostatným prvkem s nutnou potřebou statického zabezpečení bude tzv. Komtesčina zahrádka nad lesoparkem a dvěma altány.

Náročnosti oprav podle kastelána hradu Jakuba Zdeňka Škrabala odpovídá i výsledná částka. „Nakonec neopravíme všechno, například skleníky, ale lidé by měli vidět vizi, jak to vypadalo kolem roku 1805, kdy byly zahrady v naprostém rozkvětu a patřily k nejhezčím na Moravě,“ zakončil kastelán hradu.

POHYBLIVÝ OBRAZ NA SVOJANOVĚ

Novinku si pro své návštěvníky připravil také hrad Svojanov u Bystrého. Na novou turistickou sezonu, která na hradě odstartovala již 4. března, si pro své návštěvníky nachystal pohyblivý obraz, který vznikl během loňských Řezbářských dnů.

Lidé, kteří na Svojanov zavítají, si budou moci tento obraz sami rozpohybovat, a to točením klikou. „Tento pohyblivý obraz představuje truhlářskou dílnu. Jsou tam jednotlivé činnosti řezbářů a několik figurek. Jedna řeže, další seká sekyrkou a tak podobně,“ doplnil kastelán hradu Miloš Dempír.

V průběhu letošní sezony můžete na Svojanově zhlédnout i další zajímavé novinky. Například funkční gramofon s troubou nebo globus s vyobrazením Rakouského císařství, jenž je povrchově upraven vaječným bílkem.  Dále bude nově vystavena porcelánová sada na kosmetické přípravky pro dámy, alegorická socha ženy s křídly, anebo sbírka vídeňského, německého či anglického porcelánu.

HRAD KÁMEN VYLEPŠÍ ZÁZEMÍ PRO SVÉ NÁVŠTĚVNÍKY

Lákadlem pro tisícovky turistů je také hrad Kámen na Pelhřimovsku, kde v loňském roce absolvovalo prohlídku více než 18 tisíc návštěvníků. Také zde si pro letošní turistickou sezonu připravili několik novinek. „V průběhu května dojde ke zlepšení zázemí pro návštěvníky hradu, a to díky přemístění pokladny. Stávající venkovní dřevěný stánek umístěný už více než deset let na torzu bývalého pivovaru bude zrušen a pokladnu návštěvníci najdou ve vstupních prostorách hradu, což zajisté ocení v případě nepříznivého počasí. Odbavení zpříjemní i nový pokladní systém a uzamykatelné úložné skříňky,“ informovala krajská náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Společně s novou pokladnou budou moci návštěvníci hradu zavítat do malé výstavní síně, ve které bude v letošním roce prezentováno hned několik historických kočárků a kolébek z rozsáhlé sbírky, které je Kraj Vysočina vlastníkem. Tato výstava bude zdarma přístupná v rámci služeb pro návštěvníky.Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek