Reklama
Domů » Kultura » Jakub Wehrenberg: Lidé na ulici na mě občas volají „Jéé, hele Kvido!“

Jakub Wehrenberg: Lidé na ulici na mě občas volají „Jéé, hele Kvido!“

Jakuba Wehrenberga není třeba dlouze představovat. Určitě ho všichni znáte jako Kvida z Báječných let pod psa nebo seriálového Jerryho ze Zdivočelé země. Však se za ním na ulici lidé často otáčejí a volají na něj „Kvido“, popřípadě „předsedo“. V současné době se tento sympaťák zdržuje spíš za kamerou, neboť se věnuje televizní režii. A když chce zrelaxovat, jde si zahrát se svou kapelou Hamleti. Hraní podle svých slov bere jako zábavu a ještě si u toho vyčistí hlavu.


Foto: Ceskatelevize.cz

Kdy jste se naposledy cítil pod psa?

Dnes ráno, když jsem si uvědomil, že zase nastává období, kdy budu vstávat do tmy, zimy a mlhy.

Jakým způsobem role ve filmu Báječná léta pod psa ovlivnila váš život?

Nijak fatálně, snad jen tím, že stejně jako u role Jerryho z JZD v seriálu Zdivočelá země, kdy na mně občas lidi volají „předsedo“, občas na ulici zaslechnu volání „Kvido“.

Jak na tento film pohlížíte nyní?

Jako na film, který má dodnes velkou skupinu příznivců a který se jistě neztratí. A pro mě soukromě na jedno z nejhezčích natáčení s fajn lidmi.

Jste herec, dabér a také hudebník. Která profese vás naplňuje nejvíc?

Otázka je, jaké je to naplnění. Ideální je asi muzikant, protože tam si člověk při práci užije zábavu a ještě si u toho vyčistí hlavu.

Prozradíte, čemu se po pracovní stránce především věnujete?

Daleko víc než herectví se dlouhodobě věnuji televizní režii, takže v současné době je to například seriál Ulice.

Spolu s kapelou Hamleti zahrajete na Společenském mysliveckém plese v sobotu 18. listopadu ve Žďáře nad Sázavou. Máte podobně jako váš kolega Aleš Háma pozitivní vztah k myslivosti?

To je těžká otázka. Schválně Aleše trápím po každém jeho výletu do přírody, jestli se mu povedlo zbavit nějaké pěkné zvířátko života. Ale chápu, že je určitá regulace v přírodě nutná, ale můj koníček to určitě není.

Kdy jste se byl naposledy projít v přírodě?

Já jsem v přírodě každý den, pokud to jde. Bydlím kousek u lesa nebo parku, takže se snažím tam být co nejčastěji.

Co děláte, když nepracujete? Jaká je vaše nejoblíbenější forma relaxu?

Ideální je chůze, dlouhé procházky, kdy si člověk utříbí myšlenky a vyčistí hlavu. Nejlépe, když k tomu přinutím svou pubertální dceru a dlouho si povídáme.

Medailonek Jakuba Wehrenberga

Jakub Wehrenberg se narodil 24. srpna 1974 ve Vsetíně. Jeho herecká kariéra nastartovala v roce 1987, kdy si ho Vít Olmer vybral do filmu Páni Edisoni. V roce 1988 nastoupil na Pražskou konzervatoř, kde strávil šest let.

Je znám hlavně ze světa českého dabingu, kde začínal už v roce 1992 pilotním dílem seriálu Beverly Hills 90210. Jeho nejznámějšími postavami, které nadaboval, jsou Sheldon Cooper (Teorie velkého třesku) nebo Viserys Targaryen (Hra o trůny).

Jako herce jej můžete znát z televizního filmu Jan (1992), který popisuje studentský protest proti okupaci z roku 1968, dále si zahrál v pohádce Nesmrtelná teta (1993), v seriálu Prima sezona (1994), ve filmu amerického režiséra Richarda A. Colla Tichý úkryt (1995). V roce 1997 byl obsazen do seriálu Hynka Bočana Zdivočelá země a filmu Petra Nikolaeva Báječná léta pod Psa. Následně se objevil například ve filmu Minulost nebo v seriálu Vyprávěj. V současnosti se věnuje převážně filmové režii (např. seriál Ulice).

V roce 1996 založil s Alešem Hámou nebo Daliborem Gondíkem hudební skupinu Hamleti, se kterou vystupuje na kulturních akcích do dnešní doby.

 

Alena Klimková

 Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek