Reklama
Domů » Kultura » Jan Budař: Vysočina je kouzelná

Jan Budař: Vysočina je kouzelná

Jana Budaře známe především jako herce. O tom, že je rovněž velmi talentovaným hudebníkem, se budete mít možnost přesvědčit v neděli 5. srpna v kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem. Jan se zde přestaví především jako zpěvák a klavírista. Během jeho koncertního recitálu zazní šansony, které v rozmezí let 2003–2011 vyšly na jeho čtyřech autorských albech.


Foto: Jaroslav Beneš

Vystudoval jste brněnskou JAMU, hrál v několika brněnských divadlech a zazářil mimo jiné ve skvělém filmu Nuda v Brně. Je Brno vaše srdcovka?

Brno je fenomén. Vyrůstal jsem v něm, studoval, žil a pak z něj odešel a díky tomu si ho zamiloval. Je osobité, malé i ješitné. Takové ponožky v sandálech a igelitky pohupující se u chlupatých lýtek nikde jinde na světě neuvidíte. Je mi blízké i proto, že se do něj můžu vracet a nemusím v něm žít.

Z Brna je to jako by kamenem dohodil k nám na Vysočinu. Co vy a tento region?

Vím, že je ve vašem kraji mnoho nádherných míst, které jsem zatím nepotkal, a těším se, až se to stane. Vysočina je kouzelná.

V neděli 5. srpna zavítáte do Bystřice nad Pernštejnem, kde se s vámi setkáme hlavně jako se skladatelem, klavíristou a zpěvákem. Spojení Jana Budaře a piana může být pro mnohé neobvyklé – čím nás tedy během svého koncertního recitálu překvapíte?

Od té doby, co koncertuji jen s klavírem, se ve mně něco změnilo. Získal jsem úplně nový vztah k mým písním, mnohem víc si je užívám a taky mě víc a víc baví, že se díky mým koncertům můžu potkat s lidmi. Publikum je vždy hodně pestré a díky otázkám, které mi mohou diváci pokládat, je každý koncert jiný a neopakovatelný. Součástí večera jsou i filmové projekce, které mé písně doprovází na velkém plátně. Tím se krásně propojují mé dva světy, které mám moc rád. Ten filmový, plný příběhů a barev, a svět textů a melodií – něžný a hluboký.

Se svým recitálem vystoupíte v Bystřici v rámci Start Film Festu, což je festival studentské audiovizuální tvorby. Plánujete, že se tohoto festivalu ještě nějakým dalším způsobem zúčastníte?

Ne. Zúčastním se jen svým koncertem.

Nezaměřujete se ovšem pouze na hudbu a film. Jste také autorem pohádkové knížky Princ Mamánek, která nedávno vyšla i jako audiokniha. Jaké ohlasy na ni z řad nejmenších dostáváte?

Fantastické! Mám z nich obrovskou radost, protože se zdá, že ten příběh baví děti i dospělé, což bylo mé velké přání. A to, že jsme audioknihu načetli v tak dokonalé sestavě; Šafránková, Vetchý, Abrhám a Budař, je můj velký splněný sen.

Mamánkovství je takovým fenoménem dnešní doby. Jak je to ve vašem případě?

Příběh prince Ludvíka není můj příběh, i když i já samozřejmě znám, jaké to je dospívat v muže a jak silný a důležitý proces to v životě muže je.

Co dalšího po pracovní stránce ještě připravujete?

Na podzim se do kin dostanou dva filmy,ve kterých mě velmi bavilo hrát. První je pohádka Čertí brko, která bude, věřím, velmi povedená. Druhý projekt Hovory s TGM je tak unikátní a originální, že se už nemůžu dočkat, jak bude diváky zajímat a bavit. V Hovorech hraji Karla Čapka, který si povídá s prezidentem Masarykem – Martinem Hubou. To natáčení mi mnoho dalo, popsal jsem to i v deníku, který jsem publikoval na svém webu. Kromě práce si taky velmi užívám volných dnů, na svých poutích, v záhonu bylin nebo jen tak na střeše s pohledem na zapadající slunce.

Medailonek Jana Budaře

Český herec, hudebník, textař, režisér, scénárista a spisovatel Jan Budař se narodil ve Frýdlantu v severních Čechách. Později se přestěhoval do Brna, kde navštěvoval gymnázium. Herectví následně vystudoval na místní JAMU (1996–2000). Hrál v řadě tuzemských divadel, například v brněnském Studiu Marta, v Národním divadle Brno, v královehradeckém Klicperově divadle, brněnské Huse na provázku, v Městském divadle v Karlových Varech, pražském Národním divadle nebo v pražském Divadle Na Zábradlí.

Většina diváků jej zná z filmu Nuda v Brně, kde bravurně zahrál roli Standy. Kromě tohoto snímku jste ho mohli vidět ve snímcích Stůj, nebo se netrefím, Čert ví proč, Mistři, Horem pádem, Duše jako kaviár, Václav, Vratné lahve, Román pro muže nebo Czech Made Man.

Zatím čtyřikrát získal Českého lva, za filmy Nuda v Brně (scénář, mužský herecký výkon v hlavní roli), Mistři (mužský herecký výkon ve vedlejší roli) a Václav (mužský herecký výkon ve vedlejší roli).

Kromě herectví se angažuje také v oblasti hudby – skládá filmovou hudbu, je frontmanem kapely Eliščin band a také koncertuje pouze sólově. Během svých koncertních recitálů hraje na klavír a zpívá šansony, jež mu vyšly na čtyřech autorských albech v rozmezí let 2003–2011.

Jan Budař je také autorem pohádkové knížky Princ Mamánek.

Text: Alena KlimkováDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek