Reklama
Domů » Žďársko » Klíšťata jsou v rámci celého kraje nejaktivnější na Žďársku

Klíšťata jsou v rámci celého kraje nejaktivnější na Žďársku

Ve srovnání s celým Krajem Vysočina jsou klíšťata nejaktivnější na Žďársku, kde letos hygienici zaznamenali nejvíce případů nakažení klíšťovou encefalitidou. I tak v Česku hraje Kraj Vysočina nelichotivý prim. Již řadu let se umisťuje hned za Jihočeským krajem v počtu případů nakažení obávanou encefalitidou.


Foto: Pixabay.com

„Do konce července tohoto roku máme ve Žďáře nad Sázavou hlášeny čtyři případy onemocnění klíšťovou encefalitidou, v Jihlavě tři, v Havlíčkově Brodě tři, v Třebíči dva a v Pelhřimově zatím žádný,“ vyjmenovává ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.

Počet nakažených klíšťovou encefalitidou za letošní půlrok oproti loňskému roku ovšem výrazně klesl. „Na Vysočině v první polovině tohoto roku onemocnělo klíšťovou encefalitidou 12 lidí, naopak v loňském roce jich bylo za toto období už 24,“ říká Dvořáková. Naopak nemocných lymskou boreliózou na Vysočině neubývá a drží se na stejných číslech. Krajská hygienická stanice zaznamenala loni od ledna do července celkem 161 případů nakažení boreliózou, v letošním roce to bylo za stejné období celkem 160 nakažených.

OHNISKA NÁKAZY NA ŽĎÁRSKU

Na Žďársku klíšťovou encefalitidou roční onemocní kolem dvou desítek lidí, některým po prodělání této nemoci zůstávají vážné trvalé zdravotní následky. Na Žďársku se v rámci kraje ročně objevuje nejvíce případů nakažení klíšťovou encefalitidou i proto, že se zde nachází oblasti s tzv. přírodními ohnisky nákazy.

Tato ohniska jsou v regionu celkem dvě. „A to na Bystřicku podél řeky Svratky a v okolí přehrady ve Víru směrem na Brněnsko a dále na Velkomeziříčsku kolem řek Oslavy a Balinky,“ osvětluje vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

ZVÝŠENÉ RIZIKO PRO DOSPĚLÉ A SENIORY

Proti nákaze klíšťovou encefalitidou chrání často rodiče své děti nepovinným očkováním, velmi proočkované jsou i mladší ročníky. Klíšťová encefalitida ale představuje zvýšené riziko hlavně pro dospělé osoby a seniory. „Přitom nad 50 let věku je pravděpodobnost smrtelného průběhu nákazy patnáctkrát vyšší než u mladších věkových kategorií,“ vysvětluje vedoucí Centra cestovní medicíny Rastislav Maďar.

V loňském roce se v rámci České republiky klíšťovou encefalitidou nejčastěji nakazili lidé mezi 60 až 64 roky věku, více jich bylo také ve věkové skupině nad 40 let. „Ve prospěch nákazy se může obecně uplatnit zdravotní stav jedince, stav jeho imunitního systému nebo také to, jaké aktivity ve svém volném čase preferuje,“ tvrdí Renée Mašová.

OBRANA PROTI KLÍŠŤATŮM SPOČÍVÁ V PREVENCI

Odborníci doporučují, abyste se proti přisátí klíštěte bránili postříkáním oblečení repelentem. Podle hygieniků je jejich maximální výskyt v květnu a červnu a poté v září a říjnu. Proti klíšťové encefalitidě, neboli klíšťovému zánětu mozku, se můžete chránit třemi dávkami očkování, na které částečně přispívají zdravotní pojišťovny. Proti lymské borelióze ovšem vakcína není.

ENCEFALITIDOU SE NENAKAZÍTE JEN OD KLÍŠTĚTE

Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit především přisátím infikovaného klíštěte. Touto nebezpečnou nemoc na sebe ovšem můžete přenést i tak, že budete pít nepřevařené mléko od infikovaných krav nebo koz. „V předchozích letech jsme dokonce měli podezření na to, že se lidé na Žďársku nakazili klíšťovou encefalitidou po požití nepřevařeného mléka z mlékomatu,“ uvádí vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

Podle Mašové byste měli být opatrní také v případě, pokud odstraňujete přisátá klíšťata svému psovi nebo kočce holou rukou. I zde je možnost přenosu infekce, která se může do lidského těla dostat třeba drobnou rankou na prstech.

KLÍŠŤATA PŘENÁŠEJÍ TAKÉ JINÉ NEMOCI

Podle epidemiologů se častěji než klíšťovou encefalitidou můžete od přisátého klíštěte nakazit lymskou boreliózou. Tuto nemoc přitom nepřenášejí pouze klíšťata, můžete být infikováni po štípnutí hmyzem. „Proti lymské borelióze zatím očkování neexistuje, lidé se tak proti této nemoci mohou účinně chránit pouze repelenty a správnou volbou oblečení,“ radí vedoucí Centra cestovní medicíny Rastislav Maďar.

Nejen klíšťová encefalitida či lymská borelióza. Klíšťata mohou být přenašeči i dalších závažných onemocnění, jako je například tularemie. Této nemoci, které se přezdívá zaječí nemoc či zaječí mor, jsou ročně v tuzemsku zaevidovány stovky případů.

 

 

 Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek