Reklama
Domů » Tipy pro volnou chvíli » Léto na Žďársku: Prázdninový mix hudby, divadla i filmu

Léto na Žďársku: Prázdninový mix hudby, divadla i filmu

Léto na Žďársku se tradičně nese v duchu odpočinku a zábavy. Během července a srpna můžete ještě vyrazit na nepřeberné množství akcí, které v sobě spojují hudbu, divadlo i film. Kromě prázdninových hudebních či divadelních festivalů si na své přijdou i milovníci filmového umění. Zavítat přitom můžete nejen na projekce letního kina pod širým nebem, vaše oko potěší i festival studentské filmové tvorby Start Film Fest, konaný v Bystřici nad Pernštejnem.


Start Film Fest již po třetí

Ve dnech 4. až 10. srpna se už potřetí sjedou do Bystřice nad Pernštejnem mladí milovníci filmového umění, aby se zúčastnili festivalu studentské tvorby Start Film Fest. Tento festival tradičně nabízí mnoho zajímavého jak akreditovaným účastníkům, tak široké veřejnosti. Na své si přijdou jak milovníci oddechového letního kina, tak i zarytí příznivci filmového umění.

„Opět budeme promítat na Masarykově náměstí, kde každý den od 21:30 odstartují projekce pod širým nebem. U většiny z nich se navíc můžete setkat se vzácnými hosty,“ podotýká ředitel festivalu Lukáš Skupa.

Sobotního zahajovacího večera se zúčastní Ondřej Havelka, který uvede svůj režisérský debut, celovečerní snímek Hastrman. V neděli 5. července jej vystřídá Jan Budař, který po konci svého koncertního recitálu v kulturním domě přijde pozdravit diváky filmu Nuda v Brně. Také závěrečná festivalová projekce bude stát za to: Zhlédnete zbrusu novou českou komedii Chata na prodej, kterou osobně představí režisér Tomáš Pavlíček.

„V bystřickém kulturním domě chystáme hned několik pásem nejlepších studentských filmů, které se budou ucházet o letošní festivalové ceny, jež vyhlásíme ve čtvrtek 9. srpna ve večerních hodinách. V malém sále kulturního domu budou v průběhu festivalu k vidění skutečné filmové lahůdky doprovázené diskuzemi s jejich autory,“ popisuje dále Lukáš Skupa.

Léto plné hudebních festivalů

Nejen přehlídka filmového umění, léto na Žďársku se tradičně nese také v duchu hudebních festivalů pod širým nebem. A že máte z čeho vybírat. V pátek 27. a v sobotu 28. července můžete zajít na festival Pod Zelenou horou, který se koná na prvním nádvoří Zámku Kinských ve Žďáře nad Sázavou. Na tomto festivalu, jehož hlavním pořadatelem je žďárský Batyskaf, uslyšíte třeba Barboru Polákovou, Tonyu Graves nebo kapelu Lake Malawi.

Ve stejném termínu, v pátek 27. července se v areálu koupaliště v Novém Městě na Moravě koná pátý ročník multižánrového hudebního festivalu Váza fest, kde vystoupí i regionální kapely. O víkendu 27. a 28. července se uskuteční rovněž hudebně-divadelní festival Vírské vanutí ve Víře na Bystřicku. Představí se například Děda Mládek Illegal band, Reflex-rock, Divadelní soubor Vířina nebo Divadlo Bezejména.

Z prázdninových festivalů na Žďársku to ale není rozhodně všechno. V amfiteátru na Masarykově náměstí v Bystřici nad Pernštejnem si můžete v sobotu 4. srpna zajít v rámci Bystřického léta na Revival náměstíčko, na němž se představí revival slavných kapel Kiss a Motörhead. O 14 dnů později, v sobotu 18. srpna si pak na témže místě přijdou na své milovníci country. Koná se zde totiž Folk-country náměstíčko. Festivalovou sezonu v Bystřici o posledním srpnovém víkendu 24. a 25. srpna na cyklokruháči v místních Lužánkách zakončí Wůdštok na psím kruháči 5! , jehož hlavními hvězdami budou kapely Lake Malawi a Vasalův Rubáš.

I během letošního léta můžete zavítat na Horácký džbánek do Žďáru nad Sázavou. Tento oblíbený festival folkové a country hudby se letos na Zámku Kinských koná už po třicáté šesté. Během víkendu 10. a 11. srpna se můžete zaposlouchat třeba do hudby Fleretu a Zuzany Šulákové, Nezmarů nebo Pavla Lohonky Žalmana.

Léto lásky na Šiklandu

Mladší ročníky si přijdou v sobotu 11. srpna na své zase na Festivalu lásky v zábavním areálu Šiklandu u Zvole nad Pernštejnem. „Tento festival, který bude moderovat Leoš Mareš a na kterém vystoupí Ben Cristovao, Ewa Farna, Jakub Smolík nebo Poetika, připravujeme s láskou a věříme, že si ho zamilujete. Kromě skvělé muziky budete hosty na největší svatbě roku a také si zasoutěžíte o ceny v rámci cestovatelské soutěže. Zamilované páry se mohou na festivalu přihlásit do soutěží Svatba roku nebo Originální zásnuby,“ říká manažerka Šiklandu Eva Černá.

Hudební tipy od sousedů

Za prázdninovými hudebními zážitky můžete vyrazit také k sousedům. Ať už jde o Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou (28. července – 4. srpna), Prázdniny v Telči (27. července – 12. srpna) nebo Koncerty v Havlíčkově Brodě, kterým bude patřit každá prázdninová neděle.

„Nedělní koncerty na Havlíčkově náměstí pořádáme šestým rokem. Opět jsme volili kapely různých žánrů, na své si přijdou posluchači popu, rocku, folku, ale i country. Nezapomněli jsme ani na děti, kterým bude patřit pohádka v poslední prázdninovou neděli,“ upřesňuje Petra Schwarzová z Městského informačního centra havlíčkobrodské radnice.

Začátky koncertů v  Brodě jsou vždy v 18 hodin. Během prázdnin se na místním Havlíčkově náměstí ještě představí kapely Za notou, Malasnikow, Bass, Třetí třetina, Wobčas a Traffic Jam.

Text: Alena KlimkováDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek