Reklama
Domů » Kultura » Marcela Holanová: Do přírody nechodím, příroda chodí za mnou

Marcela Holanová: Do přírody nechodím, příroda chodí za mnou

Čau lásko nebo Ráno. To jsou jedny z největších hitů zpěvačky Marcely Holanové, které zazní také během Společenského mysliveckého plesu ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 18. listopadu. Jak Marcela Holanová říká, všechny svoje písničky má velmi ráda a nikdy se nenechá pobízet, když po ní lidé chtějí některou z nich zazpívat.


Foto: Archiv Marcely Holanové

 

V sobotu 18. listopadu vystoupíte na Společenském mysliveckém plesu v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou. Jaký váš repertoár na plese zazní?

Když tak přemýšlím, žádnou mysliveckou píseň v repertoáru nemám a do lesíčka moc nechodím, takže to budou moje největší hity, které zpívám už po mnoho let.

Kromě toho, že u nás na Vysočině v listopadu vystoupíte, máte k tomuto kraji i nějaký bližší vztah?

Vztah ano, bližší ne. Já jsem spíš domácí pecivál a po Vysočině jsem se většinou přesouvala autem. Nejsem turistický typ, uvědomuji si, že mi pohory na nohou a ruksak na zádech moc nesluší. Ale člověk může mít rád některá místa i z vyprávění. Takže ano, z vyprávění mám Vysočinu moc ráda.

Kterou svou píseň zpíváte na koncertech nejraději?

Můžu být upřímná? Často tu poslední, protože to mám za sebou a můžu jet domů. Zpívám ráda, ale přece jen je to práce a každý člověk se těší, že po práci už půjde domů. Nezlobíte se?

Je ale nějaká vaše píseň, kterou moc nemusíte, ale lidé po vás přesto chtějí, abyste ji na koncertech dávala?

Nemám ráda častušky, budovatelské písně a cizí státní hymny a ty po mně lidi naštěstí nechtějí. Naopak všechny svoje písničky mám moc ráda, a proto se nenechám pobízet, když je po mně lidé chtějí.

A když už to ve Žďáře nad Sázavou bude ples myslivecký, prozradíte nám, jaký je váš vztah k přírodě?

Už jsem se zmínila, že nejsem turistický typ. Do přírody moc nechodím. Číhá tam řada nebezpečí, třeba klíšťata. Ale přírodu mám ráda na svém stole: ovoce, zeleninu, květiny. Do přírody nechodím, příroda chodí za mnou.

Kdybyste si měla vybrat mezi dovolenou uprostřed přírody, nebo dovolenou u moře, které byste dala přednost?

Uprostřed přírody u moře na nějakém malinkém, ale opravdu malinkém ostrově, který by byl celý můj.

Co děláte, když zrovna nevystupujete? Máte nějaký speciální koníček, kterému se ráda věnujete ve svém volném čase?

Mým koníčkem je nic nedělat. Víte jak je krásné se jen tak slastně protahovat?

 

Medailonek Marcely Holanové

Zpěvačka Marcela Holanová se narodila 10. června 1951 v Praze.  Během studií na střední ekonomické škole studovala také soukromě zpěv. Začínala v polovině sedmdesátých let ve skupině Faraon, kde potkala svého pozdějšího manžela Karla Šípa. V osmdesátých letech zářila velkými hity jako Ráno (1985) a Čau lásko (1986), v roce 1987 nazpívala s Karlem Gottem duet Náš song.  Krátce po sobě vydala dvě LP desky (Sláva jsou bály, 1987; Óda na lásku, 1988). Často tehdy vystupovala v televizi a její nová pozice mezi zpěvačkami ji umožnila i sestavit vlastní doprovodnou kapelu Reprobox.

Doba velkých úspěchů trvala u Marcely Holanové jen po krátkou dobu druhé poloviny osmdesátých let, společenské změny v roce 1989 přinesly útlum zájmu o českou populární hudbu. Poslední skutečně novinkové album vydala Marcela Holanová v roce 1992 (Zabiju tě), její další CD jsou již jen kompilacemi starších hitů (To nejlepší z best of, 1995; Já kráčím dál, 2004) nebo cover verzemi písní jiných zpěváků (Zůstávám dál, 1999). Návratem k vlastnímu staršímu repertoáru je i její poslední CD Jestli je na nebi Bůh (2010).

Marcela Holanová dodnes zpívá, vystupuje v kratších blocích na různých akcích, nadále ji můžeme vídat i v hudebních televizních pořadech. V současnosti (2017) se připravuje na svoje velké turné po českých a slovenských městech ke svému životnímu jubileu.

 Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek