Reklama
Domů » Kultura » Martin Chodúr: Při plesech se raději pohybuji na té bezpečnější straně sálu

Martin Chodúr: Při plesech se raději pohybuji na té bezpečnější straně sálu

Zpěvák a vítěz historicky prvního ročníku soutěže Česko Slovensko hledá Superstar z roku 2009 se letos zúčastní několika plesů. Podle svých slov se ale raději pohybuje na té bezpečnější straně sálu a místo tance dává přednost vystoupení na pódiu. Ostatně o jeho pěveckých kvalitách se budete moci přesvědčit také v sobotu 17. února na bystřickém Plesu Města a Kulturního domu.


Foto: Patrik Ratajský

Plesová sezona roku 2018 je v plném proudu. Co vy a plesy? Zatancujete si rád klasický tanec, nebo raději lidem zazpíváte z pódia?

Při plesech se raději pohybuji na té bezpečnější straně sálu. Tedy na pódiu. Mrzí mě, že jsem nikdy neměl příležitost se klasický tanec naučit. Plesy jsou krásná a noblesní příležitost k zábavě s tou nejmilovanější osobou. Je to jako vrátit se v čase a vkročit zpět do 19. století, kdy plesy skutečně patřily k nejdůležitějším událostem sociálního života člověka. Neumět tančit je ostuda a velká škoda. Nicméně, pokaždé, kdy jsem měl možnost naučit se tančit, někdo mě vyzval k tomu, abych zazpíval. Třeba až jednou přestanu zpívat, naučím se tančit. Nepřijde mi to však velmi pravděpodobné.

Na kterých plesech letos vystoupíte? 

Mým prvním letošním plesem bude ples ve Valašských Kloboukách. V lednu mne pak ještě čekají plesy v Teplicích a v Brně. V únoru budu zpívat milovníkům tance v Plzni, v Bratislavě a u vás v Bystřici nad Pernštejnem. A v březnu mne pak ještě čeká Ples Středočeského kraje v Mladé Boleslavi. A už mám nabídky i na plesy v roce 2019. Všechna vystoupení na plesech vítám, protože mi dávají šanci představit se publiku, které by třeba samo od sebe nepřišlo na můj samostatný koncert. A když mne pak vidí a slyší na plese na živo a líbím se mu, na koncert pak přijde.

Jednou z vašich zastávek bude také Bystřice nad Pernštejnem, kde budete v sobotu 17. února hlavním hostem Plesu Města a Kulturního domu. Prozradíte, s jakým programem zde vystoupíte?

Svou funkci na plesech vnímám jako dvojí. Z jedné strany mám návštěvníky zabavit, přinést jim změnu vůči předchozímu programu a z druhé strany jim poskytnout možnost si vydechnout a zaposlouchat se do pěkných melodií. Zazpívám jak své autorské písně, tak i české a světové hity, které jsem za svou kariéru přidal do svého repertoáru. Pokud jde o ty zahraniční, k mnohým jsem si napsal i české texty. Maximálně se budu snažit, abych lidem přinesl skvělou náladu a obohatil jejich slavnostní večer o další zážitky.

Máte v plánu, že si na některý ples vyrazíte jen tak soukromě s vaší partnerkou?

Letos to z časových důvodů v plánu nemáme. Nicméně, jinak si na pěkný ples rádi spolu zajdeme, i když z mé strany je možnost tance značně omezená. Líbí se nám však slavnostní atmosféra těchto večerů, které nám vždycky připomenou, že jsme se na jednom takovém plese seznámili.

Po konci plesové sezony si pracovně příliš neodpočinete. Na jaře vás totiž čeká nahrávání vašeho prvního vánočního alba za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Proč jste se rozhodl právě pro vánoční tematiku?

Je to z velké části kvůli mému dvouletému synovi Martínkovi. S ním jsou naše Vánoce o tolik kouzelnější a opravdovější, že i když zpívám vánoční písně, můj prožitek z nich je daleko intenzivnější než dříve. Věřím, že i k posluchačům se prostřednictvím mého hlasu dostane něco z lásky, kterou cítím ke své rodině a svému synovi. A on, až jednou vyroste, si může album pustit a vrátit se do svého hlubokého dětství, které bude navždy v těchto nahrávkách ukryté.

Můžete alespoň trochu nastínit, co bude obsahem tohoto alba?

Samozřejmě hlavní tématikou budou Vánoce. A to v nejrůznějších podobách. Zazní jak slavné světové vánoční písně, tak české a moravské koledy, světové hity i má autorská tvorba. Už teď mohu prozradit, že na něm posluchači v mém podaní najdou i slavnou píseň Leonarda Cohena Halleujah, bez které se už devět let neobejde takřka žádné mé vystoupení.

Složil jste hudbu a otextoval písně na vánočním album sám? 

Tentokrát jsem napsal hudbu i text k jedné písni, která se jmenuje Síla mít rád, a k několika zahraničním písním jsem si napsal české texty.  Nová je pro mě zkušenost napsat si ke své písni i vlastní orchestrální aranžmá. Je to práce, která mi dělá obrovskou radost.

Propojíte toto nové vánoční album i s koncertním turné?

Už teď vím, že u příležitosti vydání tohoto alba budu mít v prosinci letošního roku koncerty se symfonickými orchestry v Karlových Varech, Pardubicích a v Ostravě. A jednáme i o dalších městech. Vedle toho mám připravený i program předvánočního koncertu s mou sedmičlennou kapelou MACH. Jeho premiéra se konala loni na konci listopadu v beznadějně vyprodaném pražském Divadle U Hasičů. Po premiéře jsem tento program ještě uvedl na sedmi koncertech v Čechách a na Moravě. Tenhle program je vhodný pro ta města, která si nemohou dovolit má vystoupení se symfonickým orchestrem. Např. pro kulturní domy, adventní trhy na náměstích apod. Během těchto koncertů hraji i na kytary, klarinet nebo na nástroj zvaný muzika.

Málokdo o vás ví, že skládáte hudbu i texty také dalším tuzemským interpretům. Prozradíte nám víc? 

V roce 2014 vyšlo album Karel Gott – S pomocí přátel, na které jsem Karlovi na míru napsal hudbu a text k písni Právě vchází. O dva roky později jsem napsal pro Hanu Zagorovou píseň On se vrátí, která vyšla na jejím albu O Lásce, a tuto píseň jsme si spolu v duetu zazpívali na jejím koncertě v pražské Lucerně. Navíc jsem si v ní zahrál i sóla klarinet, protože jsem hru na tento nástroj vystudoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. A protože Hanka chystá na letošek zbrusu nové album, s radostí jsem na něj pro ni napsal Vánoční baladu. Na sklonku roku 2016 vydal své první vánoční album X MAS Štefan Margita, který mne požádal, abych pro něho a sopranistku Kateřinu Kněžíkovou otextoval do češtiny slavnou americkou píseň One God proslavenou Johnny Mathisem a Barbrou Streisand. V souladu s originálem jsem ji nazval Jeden Bůh. Jsem moc rád, že mne Štefan oslovil i v případě jeho na letošek chystaného šansonového alba. Napsal jsem pro něho šanson Odyssea a otextoval pro něho do češtiny jeden slavný šanson Jacquese Brela. A moc mne těší, že si ode mne na své chystané album loni vybrala písničku To nejsem já i Monika Absolonová.

 

Medailonek Martina Chodúra

Zpěvák, skladatel, textař a hudebník Martin Chodúr je vítěz historicky prvního ročníku soutěže Česko Slovensko hledá Superstar z roku 2009. Od vítězství v Superstar se prezentuje jako zpěvák působící v žánrově zcela protichůdných repertoárových oblastech. Našel se nejen ve světě popu a rocku, ale i swingu, muzikálu, šansonu a filmových písní. Aktuálně má na kontě tři sólová alba, na která si sám napsal hudbu a texty ke všem písním (Let´s Celebrate, Manifest, Martin Chodúr 3). Jeho písně už obohatily repertoár Karla Gotta, Hany Zagorové a operních pěvců Štefana Margity a Kateřiny Kněžíkové. Pro chystané šansonové album Štefana Margity napsal dvě písně a bude zpívajícím hostem na crossoverovém albu Adama Plachetky. Obě alba vydá Supraphon v letech 2018 a 2019.

Vedle samostatných koncertů a nejrůznějších vystoupení po České a Slovenské republice byl v posledních dvou letech v Praze a v Bratislavě hostem koncertů Mám rozprávkový dom – Lyra´50, Hany Zagorové v pražské Lucerně, Mariky Gombitové, Jána Lehotského v Bratislavě a slavného skotského skladatele filmové hudby Craiga Armstronga na pražském Žofíně.

Na jaře roku 2018 natočí Martin Chodúr za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava své první vánoční album, na jehož vydání naváže v listopadu a prosinci turné Vánoce 2018 po Čechách a Moravě.

 

Text: Alena KlimkováDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek