Reklama
Domů » Žďársko » Mezinárodní taneční festival KoresponDance se ve Žďáře představí už po šesté

Mezinárodní taneční festival KoresponDance se ve Žďáře představí už po šesté

Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance se od pátku 13. července do neděle 15. července vrací zpátky do Žďáru nad Sázavou. Kromě tanečních a pohybových performance jsou na programu také prohlídky úchvatné barokní architektury, workshopy a tematické diskuze u kulatého stolu. Pořadatelé nezapomínají ani na děti, přichystali si pro ně příměstský tvůrčí tábor.


UMĚLCI ZE TŘÍ SVĚTOVÝCH KONTINENTŮ

Svou radostí z pohybu, umění a sdílení jedinečných kulturních zážitků KoresponDance opět po roce spojí širokou veřejnost se začínajícími i etablovanými performery, kteří na festival dorazí celkem ze tří světových kontinentů. Podle organizátorů v případě tance nikdy nejde o to, odkud daný člověk pochází nebo jakým jazykem mluví. Tanec je totiž univerzálním dorozumívacím nástrojem který bourá všechny jazykové a kulturní bariéry.

„V tanci rozumíte stejně umělci z druhého konce světa jako kamarádovi. V tanci cítíte emoce, pohyb, vibrace a na ničem ostatním nezáleží,“ říká PR manažerka KoresponDance Michaela Nováková.

Pokud vás stále zajímá, odkud performeři na koresponDance dorazí, půjde konkrétně o umělce z Mexika, Ghany a řady evropských zemí. Festivalovou atmosféru navíc podtrhne výjimečná lokace, program se totiž bude tradičně odehrávat v zámeckém areálu ve Žďáře nad Sázavou.

NEDOČKAVCI SI PŘIJDOU NA SVÉ UŽ DŘÍV

Ačkoli hlavní festivalový program probíhá od 13. do 15. července v areálu Zámku Žďár nad Sázavou, nedočkavci si přijdou na své mnohem dřív. „Festivalovou atmosféru můžete nasát už 27. června v Praze na Trojském zámku, kde se uskuteční první festivalový den. Vystoupí například katalánský tanečník a choreograf Jordi Galí či mexické uskupení Foco alAire, představíme také kompletní žďárský program,“ prozrazuje Michaela Nováková.

Od pondělí 9. července do čtvrtka 12. července si taneční umění  užijete vždy od 14 hodin také v Amfiteátru Pilák u Žďáru nad Sázavou. „Návštěvníci se zde mohou nechat vtáhnout do osobitého tanečního stylu souboru Bachtale Khale Phrala a jeho dvou věhlasných členů Wahe Akopjana a DJ Sancheze, kteří po krátké performanci povedou i workshop,“ pokračuje PR manažerka festivalu.

Už několik týdnů před zahájením hlavní části festivalu to žije i přímo na žďárském zámku. „Už několik týdnů před festivalem to ve Žďáře vře a bublá, na zámku se přemýšlí, tvoří, buduje, a to všechno na mnoha místech a s mnoha lidmi z řady zemí. Je to veselý inkubátor nových nápadů, sdílení zkušeností a tvůrčího procesu. Tohle období a práci prostě miluji,“ usmívá se ředitelka festivalu Marie Kinsky.

HLAVNÍ PROGRAM KORESPONDANCE

Hlavní program KoresponDance se následně od 13. do 15. července přesune do areálu Zámku Žďár nad Sázavou, kde se představí skvělí umělci hned ze tří světových kontinentů. Organizátoři ovšem upozorňují, že kapacita vnitřních prostor zámku je omezena, proto doporučují, aby veřejnost přišla s dostatečným předstihem. Venkovní prostory zámeckého areálu jsou pak bez jakýchkoli omezení.

„KoresponDance má záměrně velmi neformální atmosféru, zveme sice známé osobnosti a hvězdy světové scény, ale v zámeckém areálu jsme všichni pohromadě a můžeme diskutovat, bavit se a vzájemně se obohacovat. Přejeme si, aby si z festivalu obyvatelé Žďáru i všichni další návštěvníci odnášeli netradiční zkušenost s tancem a věděli, co pro ně může znamenat. Jakékoli umění je totiž klíč k osobnímu i společenskému rozvoji,“ říká ředitelka festivalu Marie Kinsky.

Na které umělce se na žďárském KoresponDance můžete konkrétně těšit? Za evropskou scénu to budou například Barely Methodical Troupe, street akrobatické hvězdy světové scény nového cirkusu, kteří jsou držiteli několika mezinárodních cen. Do Žďáru přivezou show „Bromance“, která představuje mix dobré chemie, vtipu a mimořádných dovedností v parkouru, bboyingu, trickingu, hand-to-hand akrobacii či cyr wheelingu.

Další evropskou špičkou bude uvedení duetu choreografky Lali Ayguadé„Incognito“, jehož fragmenty se objevily i v krátkém filmu TimeCode, který získal několik cen i nominaci na Oskara. Z Latinské Ameriky vás přiletí ohromit uskupení multi-talentovaných umělců, mexických Foco alAire producciones. Jejich „theAUDITION SALÓN ConTinenTaL“ je barvitá show plná života, skvělého humoru a pohybových a komediálních dovedností.

Živelné ghanské tradice představí Ghana Dance Ensemble.Jejich energie, rytmus a úsměv jsou tak nakažlivé, že z představení vytvořeného speciálně pro KoresponDance bude každý odcházet nabitý a uvolněný.

Na KoresponDance se představí také žďárský dětský pěveckým sbor Žďáráček, které se na festivalu představí společně s francouzským tanečníkem Jeanem Gaudinem, kontratenorem Sebastienem Fournierem a africkou taneční skupinou Ghana Dance Ensemble.

BOHATÝ DOPROVODNÝ PROGRAM

Nebude to ovšem jenom o pohybu. Festival KoresponDance totiž propojuje historické dědictví se současnou kulturou a uměním. Proto se areál rodinného zámku otevírá pro návštěvníky nejen pro zhlédnutí představení ve venkovních i vnitřních prostorách, ale i pro odpočinek, zajímavé prohlídky tajemných míst a řadu dalších aktivit pro celou rodinu.

Díky tomu doprovodný program určený pro publikum i profesionály také letos praská ve švech. Čeká na vás prohlídka Muzea nové generace, komentovaná procházka okolo Konventského rybníka, workshopy breakdance, afrického tradičního tance, divadla, anebo nového cirkusu. „Třešničkou na dortu je velká sobotní afterparty, kde bude diktovat tempo tanečník, choreograf, herec, a hlavně skvělý DJ, J. K.Sanchez spolu s choreografem a tanečníkem Wahem,“ doplňuje Michaela Nováková.

Text: Alena KlimkováDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek