Reklama
Domů » Vysočina » Na Vysočině se otevřou běžně nepřístupné zahrady

Na Vysočině se otevřou běžně nepřístupné zahrady

Druhý červnový víkend bude stejně jako v minulých letech patřit všem obdivovatelům přírodních zahrad, parků i zelených veřejných prostranství. Ve dnech 9. a 10. června se bude konat v pořadí desátý ročník Víkendu otevřených zahrad, při kterém můžete navštívit běžně nedostupná místa.


Foto: Pixabay.com

V loňském roce se do této akce zapojilo na Vysočině na 31 zahrad. Také letos otevře své pomyslné brány několik desítek přírodních zahrad patřícím organizacím, školám, městům či jednotlivcům. Na Žďársku můžete navštívit například zahradu v Domově Kamélie Křižanov, Ukázkovou přírodní zahradu ve Velké Bíteši nebo terapeutickou zahradu v Balinách u Velkého Meziříčí.

„Z vysočinských zahrad budete moci v rámci Víkendu otevřených zahrad dále navštívit také historickou zahradu u hradu Kámen nebo ukázkové zahrady například ve Staré Říší, v Libické Lhotce nebo arboretum v Třešti. Přírodní zahrada v Rynárci láká kromě komentovaných prohlídek na ochutnávku domácích likérů,“ říká ředitel organizace Vysočina Tourism Tomáš Čihák. Ve stejném termínu chystají podobnou akci také v sousedním Rakousku (Schaugartentage Niederösterreich). Přehled všech zapojených zahrad najdete na www.vikendotevrenychzahrad.cz.

Tradice víkendu otevřených zahrad má kořeny ve Velké Británii (Open Garden Squares Weekend), kde se rovněž koná druhý červnový víkend. Projekt si získal popularitu i v dalších evropských zemích a od roku 2010 se úspěšně rozvíjí také v České republice.
Cílem akce je propagace významu zeleně a zahradního umění, ale také činnosti zahradních tvůrců a architektů, kteří za rostlinnými scénami a kompozicemi stojí.

Díky doplňkovému programu, který si řada zahrad či parků pro tuto speciální příležitost chystá, je možné představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvími, která jindy bývají veřejnosti skryta. Návštěvníci mají možnost se formou komentované prohlídky dozvědět více o historii, současném stavu i budoucích záměrech v zahradě či parku.Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek