Reklama
Domů » Uncategorized » Novoměstská nemocnice jako jediná v kraji nabízí pacientům domácí umělou plicní ventilaci

Novoměstská nemocnice jako jediná v kraji nabízí pacientům domácí umělou plicní ventilaci

Nemocnice v Novém Městě na Moravě jako jediná v kraji nabízí svým pacientům domácí umělou plicní ventilaci. Díky ní mohou nemocní jinak odkázání na umělou plicní ventilaci zůstat v domácím prostředí. Jedná se o metodu, při které speciální přístroj částečně nebo úplně nahrazuje dýchání. 


„To, co na našem oddělení pacientovi, který není schopen bez podpory přístrojů dýchat, zajišťuje profesionál, doma zastane nejbližší příbuzný. Podmínkou k napojení na domácí plicní ventilaci je edukace pacienta a jeho nejbližších. Ošetřovatelská péče o takového nemocného je velmi náročná. Proces vyžaduje pravidelné návštěvy rodinných příslušníků, kteří o svého blízkého budou pečovat,“ vysvětluje primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení novoměstské nemocnice Dušan Mach.

Domácí umělá plicní ventilace je způsob, jak zajistit základní životní funkci za pomoci ventilátoru, který zabezpečuje dýchání a to v jeho domácím prostředí. „Pokud není možná, pacient je odkázán na doživotní hospitalizaci v nemocničním zařízení,“ upozorňuje primář Mach.

Před propuštěním pacienta do domácí péče je nutné rodinné příslušníky vyškolit v základní ošetřovatelské péči. „Zvládnout musí obsluhu přístrojů. Ventilátor, odsávačku, koncentrátor kyslíku, zásobník kapalného kyslíku. Příprava a nácvik takovéto péče rozhodně snadné nejsou. Doma se mohou ocitnout v situaci, kdy se musí sami rozhodovat, co udělat. Nemají po ruce vše, co je běžně v nemocnici, personál nevyjímaje. Od toho ale mají moje telefonní číslo, aby v případech nouze mohli zatelefonovat,“ doplňuje Dušan Mach.

Nemocnice disponuje čtyřmi přístroji, v současné době jsou na domácí umělé plicní ventilaci její tři pacienti.Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek