Reklama
Domů » Novoměstsko » Novoměstský benefiční koncert podpoří nemocné s Alzheimerovou chorobou

Novoměstský benefiční koncert podpoří nemocné s Alzheimerovou chorobou

Českou premiéru mše Missasecunditoni od Františka Ignáce Tůmy uslyší návštěvníci benefičního koncertu pěveckých sborů v sobotu 25. listopadu od 17 hodin v evangelickém kostele v Novém Městě na Moravě. Novoměstské pěvecké sbory Novocantus a Naenia doplněné o brněnský smíšený sbor Lumír podpoří aktivity Střediska Diakonie ČCE Myslibořice, které se stará také o lidi postižené Alzheimerovou chorobou.


Prevenci boje s touto nevyléčitelnou nemocí se rozhodly podpořit právě pěvecké souboru Novocantus a Naenina z Nového Města na Moravě posilněné o smíšený pěvecký soubor Lumír z Brna.

Pěvecký soubor Lumír v Novém Městě zazpívá například skladby ze sbírky Úpravy národních písní od Petra Ebena, nebo Bohemian Rhapsody od FrediehoMercuryho. V české premiéře pak Novoměšťáci uslyší mši Missasecunditoni od Františka Ignáce Tůmy.

Partituru tohoto českého skladatele, který se prosadil spíše v německy mluvících zemích, zakoupil od jednoho rakouského sběratele Ivo Bartoš, který působí na Katedře hudební výchovy na Masarykově univerzitě. Ivo Bartoš také sám osobně doprovodí pěvecký sbor Lumír na varhany.

Výtěžek koncertu bude věnován Středisku Diakonie v Myslibořících, které provozuje takzvaný domov se zvláštním režimem určeným právě pro nemocné s Alzheimerovou chorobou.

Součástí benefice bude také krátké představení domova a práce s nemocnými, ale také pomoci rodinám, protože toto onemocnění bývá označováno jako nemoc celé rodiny.

„Nemocní s demencí často reagují nečekaně a neadekvátně na danou situaci, potřebují nepřetržitou podporu již v druhém stadiu demence bez ohledu na to, zda rodina chodí do práce či je jich tolik, aby se mohli střídat. Péče je fyzicky, a hlavně psychicky náročná a je důležité předcházet konfliktům, které mohou nastat. Rodina se dostává do sociální izolace, když nemá možnost nebo nechce pomoc s péčí o blízkého člověka,“ vysvětluje lektorka České alzheimerovské společnosti Pavla Hýblová.Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek