Reklama
Domů » Sport » Novoměstští Titáni mají za sebou premiérovou sezonu ve druhé lize

Novoměstští Titáni mají za sebou premiérovou sezonu ve druhé lize

To, že je Nové Město na Moravě především kolébkou lyžování, fotbalu a atletiky již dávno neplatí. Novým fenoménem se před několika léty stal biatlon, dva roky zpět se pak v srdci Vysočiny objevil další nový sport – ragby. Na hřišti bývalého lesnického učiliště v novoměstské místní části – Petrovicích se tak nyní týden co týden odehrávají líté tréninkové, ale také mistrovské ragbyové boje.


Michael Fiala

Foto: pixabay.com

Jsou tomu již necelé dva roky, co funguje tým ragbistů v Novém Městě na Moravě. Ti právě dohrávají svoji první sezonu ve 2. lize. Na podzim se nově složený tým v soutěži spíše rozkoukával, tu navíc poznamenalo odhlášení některých mančaftů. V zimní přípravě se pak celek věnoval zejména zvýšení fyzické kondice, přičemž nechyběla ani teoretická a taktická příprava.

Před začátkem jarní části stihli Titáni odehrát tréninkový přátelský zápas proti slovenskému Slovanu Bratislava. „Zápas byl kvalitní prověrkou na nadcházející sezonu, protože ve slovenském týmu nechyběli také někteří slovenští reprezentanti. Měli jsme možnost si vyzkoušet různé herní situace a někteří hráči nastoupili i na jiných postech než jsou standardně zvyklí,“ poznamenal předseda klubu Jan Novotný.

SLOŽENÍ KÁDRU SE MĚNILO ZA POCHODU

Jarní část sezony začali Novoměstští ve stejné sestavě jako první polovinu ročníku. „Postupně ovšem někteří hráči tým opustili a jejich místa museli zaujmout noví zájemci, kteří doplnili naše řady. Ti tak bohužel neměli příliš možností dostat hru pořádně pod kůži a v podstatě museli vše dohánět za pochodu,“ vysvětlil Novotný.

Již na podzim bylo jasné, kdo jsou hlavní favorité druhé ligy. Těmi byly od začátku rezervní týmy Sparty Praha a Říčan, za něž pravidelně nastupovali bývalí i současní reprezentanti či extraligoví hráči. Po odehrání všech zápasů základní části bohužel Titánům patří poslední místo druholigové tabulky, což je ovšem při vědomí toho, že šlo o jejich první sezonu, navíc s často měnícím se složením mužstva, celkem pochopitelné.

„První sezóna nebyla výsledkově dobrá, ale do soutěže jsme se přihlásili proto, abychom především sbírali zkušenosti. Dalším důvodem našeho přihlášení byla popularizace tohoto sportu v Kraji Vysočina a snaha dostat ragby do povědomí diváků a široké veřejnosti,“ sdělil předseda RC Titáni, který ještě dodal: „Nepříznivé výsledky týmu mužů pramení zejména z toho, že nastupujeme proti soupeřům, jejichž hráči hrají ragby od mládí, mnohdy již od pěti let. V neposlední řadě jde i o to, že nás je stále nedostatečný počet a v průběhu sezony, když přibývají zranění, hráčů ubývá a nedokážeme postavit optimální sestavu, která by dokázala udělat lepší výsledek.“

KLUB MÁ NOVÉ VEDENÍ

Na konci dubna se uskutečnila mimořádná valná hromada klubu, na níž bylo zvoleno nové vedení oddílu. Předsedou RC Titáni na ní byl zvolen právě Jan Novotný. „Nové vedení si dalo za úkol i nadále propagovat ragby na Vysočině a pokračovat ve vytčených cílech. V první řadě zvýšit stav členské základny a zkvalitnit hru našeho týmu,“ komentoval průběh valné hromady současný předseda ragbyového oddílu z Nového Města na Moravě.

Titáni také navázali úzkou spolupráci s Rugby Clubem Havlíčkův Brod. Jelikož brodští muži nehrají žádnou soutěž, tři jejich hráči v průběhu jara vypomáhali novoměstskému klubu. Titáni pak společně s havlíčkobrodským klubem vysílali děti na žákovské turnaje. „Do budoucna bychom chtěli vytvořit společný ženský sedmičkový tým, tedy olympijské ragby o sedmi hráčkách v poli,“ doplnil Novotný.

Pracovalo se ovšem nejen na poli sportovním, ale také uvnitř klubového zázemí. Společně ve spolupráci se Střední odbornou školou v Novém Městě na Moravě postupnými kroky dochází také k neustálému vylepšování hřiště v Petrovicích, které si Titáni od školy pronajímají. Postupně se tak vybudovaly nové střídačky, upravuje se povrch hřiště a plánují se také další kroky.

„V příštím roce máme v plánu vybudovat vedle hřiště menší tribunu pro zhruba padesátku diváků, aby měli veškerý komfort k vychutnání si prožitku z ragby. To, že areál začíná být svojí polohou uprostřed republiky známý a dostupný, dokazuje i další fakt. Poslední týden v červenci se zde bude konat RUGBY CAMP U8 – U14 pro mladé hráče ve věku od osmi do čtrnácti let, organizovaný Ragbyovou Unií. Budou zde přítomni i trenérské kapacity z Anglie a Francie,“ zdůraznil předseda Titánů.

SPUSTILI NÁBOR NOVÝCH ČLENŮ

Palčivým problémem stále ještě mladého klubu je neustálý nedostatek hráčů. I proto v Novém Městě aktuálně spustili nábor nových členů, byť nové hráče v podstatě přijímají neustále a kdykoliv během roku. „Náborová akce je naplánována na úterý 20. června na našem domácím hřišti v Petrovicích. Této akci budou předcházet ještě další dvě možnosti jak se s Titány setkat. Nejprve v bývalém okresním městě na Dni Žďáru a poté také na tradiční novoměstské červnové akci Nova Civitas,“ poznamenal Jan Novotný.

V nadcházející sezoně má dojít ke změně rozložení ligových ragbyových soutěží. Titáni byli předběžně zařazeni do první ligy Morava, kde by se měli na podzim potkávat s velmi zkušenými soupeři ze Zlína, Olomouce, Brna, Havířova či Ostravy.Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek