Reklama
Domů » Sport » Na Farčatech se opět poběží Žďárské schody

Na Farčatech se opět poběží Žďárské schody

Běžecký závod různých věkových kategorií, přičemž trať vede v historickém centru Žďáru nad Sázavou. Skládá se z kratších okruhů v úzkých uličkách a překonávání schodů i jiných překážek. To jsou Žďárské schody, jejichž první dva ročníky se setkaly s příznivou odezvou veřejnosti. Hlavní závod bude i letos měřit tradičních 1 500 metrů a každý jeho účastník bude muset absolvovat výšlap 396 schodů. Druhou zářijovou sobotu nás čeká další ročník!


V sobotu 8. září se bude v parku na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou konat již třetí ročník oblíbeného běhu Žďárské schody. Zúčastnit se jej mohou jak rekreační, tak i sportovní běžci, kteří budou porovnávat své síly a možnosti v zajímavém prostředí centra města. Předchozích ročníků tohoto běhu se zúčastnilo několik stovek závodníků, kteří budou i letos rozděleni do několika kategorií od dětí až po dospělé. Po loňském úspěchu se i tentokrát poběží závod štafet.

„Na letošek jsme připravili vylepšené závody pro děti v parku, ale bez schodů, dále bude připraven skákací hrad, který loni nebyl z důvodu zimního termínu Žďárských schodů. Pro ty nejmenší tak bude dostatečné vyžití, pokud třeba jejich rodiče poběží závod. Letošní největší novinkou je ale zcela určitě možnost výběru dobrovolného vstupného v průběhu závodu. Celá částka, kterou se nám podaří vybrat, poputuje na podporu občanského sdružení VerVia, které se zaměřuje na pomoc dětem s různými fyzickými, smyslovými nebo osobnostními handicapy,“ vysvětlila hlavní pořadatelka Žďárských schodů Klára Slámová.

CENTRUM MĚSTA OŽIVÍ BĚŽCI

Zájemci o účast na letošním ročníku se mohou registrovat na odkazu webových stránek https://www.sportt.cz/register/730 nebo přímo na místě závodu. Pokud někdo nechce běžet sám, může si sestavit tříčlennou mix štafetu.

„Celý tento projekt, který jsme vymysleli, chce zpopularizovat běhání v regionu, podnítit zájem lidí všech věkových kategorií o sport jako takový, ale přivést závodníky do historického centra města Žďáru nad Sázavou. Navíc si všichni mohou užít zábavu a ocenit ty nejlepší závodníky,“  říká Klára Slámová, která připomněla, jak celá akce vůbec vznikla.

„V podstatě jsme dvě „duchovní matky“, já a Jana Čiháková, které jsme hlavními organizátorkami. Samotný závod pak děláme ve spolupráci s dvanácti až patnácti lidí, samozřejmě, čím více, tím lépe. Hlavně kvůli bezpečnosti, abychom na sebe v průběhu závodu dobře viděli a všechno proběhlo bez problémů. Impulsem pro konání schodů bylo asi to, že všichni máme rádi sport, navíc já studuji tělocvik. Říkali jsme si také, že ve Žďáře je docela málo takových akcí, zvlášť v centru města, zjistili jsme si tedy, kam až všude se můžeme se závodem dostat. Z toho je myslím jasné, že chceme být jiní, protože okolo města je tratí dost. Pro hlavní kategorii je to patnáct set metrů, takže to není pro vytrvalostní běžce. Nejsme žádný mistrovský závod, to ani nechceme, spíše jde o to si závod užít, dát si pivo, zaběhat si ve svém týmu, prostě pohoda.“

ZIMNÍ TERMÍN SE VRÁTÍ

Premiérového ročníku se v září roku 2016 zúčastnilo 120 závodníků. V loňském roce došlo k přesunu termínu až na začátek prosince. Možná i proto byla účast skoro o polovinu nižší. „Zimní termín akce byl z toho důvodu, jelikož jsme s naší žádostí o grant uspěli až ve druhém kole. Proto jsme museli závod přeložit až na prosinec. Letos jsme uspěli už v prvním kole, můžeme se proto vrátit na záříjový termín, doufám, že účast bude hojná,“ vyslovila své přání hlavní organizátorka Žďárských schodů, která ale prosincový termín do budoucna nezavrhuje.

„Na to, že byla zima, tak trať byla loni v prosinci připravená dobře a možná, že za rok či dva se znovu vrátíme k zimnímu termínu. Běhání v zimě totiž má své kouzlo, prostě má to něco do sebe. Sice nám ubylo několik dětí, na druhou stranu to bylo docela fajn pro starší závodníky, na závod byla samá chvála a mělo to docela úspěch.“

Ačkoliv se v příštích dnech uskuteční teprve třetí ročník běžeckého klání, pořadatelky by uvítaly, pokud by se ze Žďárských schodů stala tradiční akce, která bude psát svoji historii i ve vzdálené budoucnosti.

„Byli bychom za to rády, byť po prvním ročníku jsme si myslely, že to vzdáme,“ směje se Klára Slámová a dodává: „Pak se ale něco zlomilo a šly jsme do toho znovu. V mých myšlenkách je určitě snaha budovat Žďárské schody větší a větší, závod neustále inovovat. Délku trati hlavního závodu ale rozhodně chceme nechat stejnou, nemáme v plánu ji zvětšovat. Spíše hodláme vylepšovat a měnit doprovodný program. Nápadů je spousta, necháme se překvapit, jak se ten závod bude vyvíjet.“

Text: Michael FialaDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek