Reklama
Domů » Žďársko » Předprázdninové akce v regionu: Je z čeho vybírat

Předprázdninové akce v regionu: Je z čeho vybírat

Prázdniny pomalu klepou na dveře. To ale neznamená, že je předprázdninových akcí na Žďársku jako šafránu. Právě naopak: Máte z čeho vybírat. Na pátek 15. června a na sobotu 16. června si například v Novém Městě na Moravě přichystali tradiční slavnosti Nova Civitas, v sobotu 9. června oslavíte Den Žďáru, anebo v pátek 8. června prožijete v Novém Městě i ve Žďáře magickou Muzejní noc.


Tradiční Nova Civitas

Na slavnostech Nova Civitas v Novém Městě na Moravě se v pátek 15. června v sobotu 16. června mimořádně prolne historie se současností. Na Vratislavově náměstí si poslechnete řadu skvělých koncertů. V pátek vystoupí písničkář Jiří Schmitzer, Mario Bihári s kapelou Bachtale Apsa či legenda českého punku Visací zámek. Na sobotu je připraveno vystoupení kapely Poutníci, Sester Havelkových, Kláry Vytiskové nebo MoveBreakers.

Právě sobotní program Nova Civitas bude částečně laděn do období první republiky. Má být totiž připomínkou návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka 17. června 1928 v Novém Městě na Moravě.

„Tuto významnou událost chceme připomenout alespoň některými momenty z Masarykovy návštěvy a zároveň propojit historii se současností. Na Vratislavově náměstí se tak na provizorní táborové základně dozvíte o vývoji skautingu, místní hasičské spolky představí práci s tehdejší hasičskou technikou, městem se projedou automobiloví veteráni, stejně jako doboví cyklisté při svých spanilých jízdách. Výstavu fotografií nejen z prezidentovy návštěvy určitě nevynechejte v Horáckém muzeu, v sobotu odpoledne zde také proběhne přednáška historika Národního muzea Libora Jůna s názvem Hradní fotoarchiv – fotografie z časů Tomáše G. Masaryka,“ říká předsedkyně novoměstské kulturní a společenské komise Eva Kulková.

V sobotu vás do časů první republiky na novoměstském Vratislavově náměstí přenese také Žďárský swingový orchestr, který přinese mnoho známých dobových melodií a písní. Nebude chybět ani dixieland a klasické houslové kvarteto muzikantů z Národního divadla v Brně. Tato čtveřice vystoupí na netradičních místech a v několika blocích s dílem Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka nebo Bohuslava Martinů.

Výstava Zdar, bratře presidente!

Součástí letošních slavností Nova Civitas je rovněž výstava Zdar, bratře presidente! s podtitulem Cesta TGM na Horácko 17. 6. 1928, kterou si místní Horácké muzeum připomíná zájezd prezidenta Masaryka na Horácko dne 17. června 1928. Na tuto výstavu, která detailně popisuje celodenní program prvního československého prezidenta, si můžete do muzea zajít od 11. do 20. června.

„Prezident Masaryk totiž navštívil během své cesty na Horácko nejen Nové Město na Moravě, ale jeho náročný celodenní program zahrnoval trasu z Židlochovic přes Kuřim, Tišnov, Nedvědici, hrad Pernštejn, Bystřici nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Žďár, Velké Meziříčí a Velkou Bíteš. Přesto byla návštěva Nového Města na Moravě významná, protože tu prezident pobyl delší dobu a slavnostně poobědval ve zdejší sokolovně,“ vysvětluje kurátorka Horáckého muzea Kateřina Skalníková.

Mimo detailně zachycených událostí vás na výstavě čeká množství fotografií z měst, která prezident se svým doprovodem navštívil, uvidíte vystavenou scénu prezidentova příjezdu, vyslechnete si zvukovou rekonstrukci slavnostního dne a zhlédnete filmový záznam z Masarykovy cesty po Horácku z Národního filmového archivu.

Festival pro celou rodinu

V areálu westernového městečka Šiklův mlýn startuje letní sezona už v sobotu 30. června. Také zde se můžete pobavit a vzít s sebou klidně celou rodinu. A to třeba v pátek 6. července a v sobotu 7. července, kdy se koná Šlágr fest. Na tento festival můžete vzít i své děti nebo vnoučata, protože organizátoři připraví program v zázemí westernového městečka také pro ně.

„V pátek i v sobotu se budou od 11 do 19 hodin střídat se svými hity na hlavní Arena Stage oblíbení umělci TV Šlágr. A to třeba Veselá trojka, Duo Jamaha, Duo Arami a další. Po oba dny máte možnost v amfiteátru westernového městečka zhlédnout dvě akční divadla a westernovou show. Dále budete moci využít atrakce jako lukostřelbu, jízdu vláčkem, jízdu na koni nebo rýžování zlata,“ dodává manažerka Šiklandu Eva Černá.

Žďár prožije jubilejní desátou Muzejní noc

V pátek 8. června od 20 do 24 hodin pořádá žďárské Regionální muzeum na Tvrzi, v Moučkově domě a na přilehlých prostranstvích jubilejní desátou muzejní noc. Tentokrát se tak děje v rámci výstavy Žďár na sklonku monarchie. Návštěvníci muzejní noci, která je tradičně přístupná zdarma, se seznámí s některými zajímavými obyvateli města z druhé poloviny 19. a počátku 20. století.

„Víte, proč starosta Binko s nadšením lezl po střechách, kde dámy z lepší společnosti hrály karty, co se dělo v salonu u Letovských, které limonády „švastalky“ měli Žďáráci nejraději, co nejčastěji maloval malíř Ferenz, nebo kde se ve Žďáře vzal opravdový námořník? Pokud ne, přijďte!“ láká na žďárskou Muzejní noc historik Regionálního muzea Stanislav Mikule. To vše a mnoho dalšího se přitom v Regionálním muzeu dozvíte zábavnou formou, přičemž nebude chybět ani malé dobové občerstvení.

Do Muzejní noci se v tento den zapojí také Zámek Žďár nad Sázavou, a to v době od 18 do 24 hodin. „Muzeum nové generace i výstava Umění baroka budou pro vás zpřístupněny zdarma. Budeme pozorovat hvězdy astronomickými dalekohledy a dozvíme se něco o tajemném půvabu astronomie,“ uvádí marketingová ředitelka Zámku Žďár Lucie Herberová s tím, že hlavním tématem letošní zámecké Muzejní noci bude hvězda jako základní symbol Santiniho architektury.

Následující den, v sobotu 9. června, si v bývalém okresním městě užijete také Den Žďáru. Tradiční slavnost se koná především na náměstí Republiky, kde večer vyvrcholí koncertem Petra Koláře. Zázemí bude mít také na Pěší zóně, na Farských humnech, na ploše u Rákosníčkova hřiště, v Knihovně M. J. Sychry nebo v Domě kultury.

Muzejní noc v Novém Městě

V pátek 8. června se Muzejní a galerijní noc uskuteční také v Novém Městě na Moravě. Horácké muzeum bude pro veřejnost volně přístupné v době od 17 do 21 hodin. Kromě toho si zájemci budou moci ve výtvarné dílně vyrobit sgrafity a v 17 hodin ty nejmenší potěší loutkové divadlo Tři medvědi a drzá Máša. Na půdě muzea pak bude od 18 hodin následovat divadlo Hastrmaní konference. „Tuto frašku přítele Karla Němce, vtipálka Wolfganga Fleka z dvacátých let nastudovali představitelé novoměstské kultury a vedení města,“ prozrazuje Alice Hradilová z Horáckého muzea.

Alena KlimkováDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek