Reklama
Domů » Žďársko » Předvánoční čas si můžete na Žďársku užít ve velkém

Předvánoční čas si můžete na Žďársku užít ve velkém

Nasát do sebe neopakovatelnou atmosféru Vánoc můžete na nepřeberném množství akcí, ať už ve velkých městech nebo v menších obcích našeho regionu. Připraveny budou třeba vánoční koncerty, vánoční tvoření, vánoční jarmarky, anebo bohatší kulturní programy spojené s rozsvěcováním vánočních stromů.


ROZSVĚCOVÁNÍ VÁNOČNÍCH STROMŮ

Na náměstích ve Žďáře nad Sázavou, v Novém Městě na Moravě a v Bystřici nad Pernštejnem se budou začátkem Adventu rozsvěcovat vánoční stromy. Veřejnost se může u této příležitosti opět těšit i na bohatý kulturní program.

Město Bystřice nad Pernštejnem si ve spolupráci s místním kulturním domem a městským muzem už na sobotu 25. listopadu připravilo akci Vánoční koledování. Pokud na tuto událost zavítáte, čekají vás vystoupení dětí bystřických škol a zájmových organizací, řemeslné dílny, Ježíškova pošta, výstavy v městském muzeu, vyhlášení vítězů poznávací akce S Vodomilem Zubří zemí, soutěž Bystřická vánočka roku 2017 a nakonec slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí.

O týden později, v sobotu 2. prosince, si vánoční atmosféru vychutnáte také na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě, kde od 15 hodin odstartuje Rozsvícení Adventu. Přicházející Advent budete moci přivítat také v neděli 3. prosince na náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou. Tato akce spojená s rozsvěcováním vánočního stromu započne v 16 hodin odpoledne.

PŘEDVÁNOČNÍ TVOŘENÍ NA ZÁMKU ŽĎÁR

V průběhu prosince si na Zámku ve Žďáře nad Sázavou přijdou na své všichni tvořiví. O sobotách 2., 9. a 16. prosince zde totiž budou pro veřejnost připraveny vždy v době od 10 do 17 hodin vánoční tvořivé dílny.  Tvořit se bude konkrétně v Inventoriu Zámku, kam se dostanete z recepce Muzea nové generace.

„První ze tří adventních kreativních dílniček pro děti a jejich rodiče bude na téma mikulášské tvoření, další sobotu si u nás budete moci vyrobit z chvojí adventní věnečky a svícny. Na poslední dílničce vám pak ukážeme, jak se vyrábějí dárkové krabičky,“ uvedla marketingová ředitelka Zámku Žďár Lucie Herberová.

Když se v sobotu 9. prosince vydáte na Zámek Žďár, nebudete pouze vánočně tvořit. V tento den můžete nasát předvánoční atmosféru přímo na Vánočním trhu, který se bude od 9 do 17 hodin konat v běžně nepřístupných prostorách bývalého Muzea knihy a na nádvořích Zámku Žďár.

„Těšit se můžete na krásné ruční výrobky, které pod stromečkem každého potěší, vůni svařeného vína, rozsvěcování vánočního stromku nebo na vánoční koledy v podání pěveckého Oáza Worship Band. Domů si budete moci odnést i kapra nebo živý vánoční stromek,“ doplnila Lucie Herberová.

DALŠÍ VÁNOČNÍ JARMARKY

Na vánoční trhy a jarmarky můžete v předvánočním čase zavítat po celém Žďársku. Například novoměstský dům dětí a mládeže pořádá v neděli 26. listopadu od 9 do 16 hodin v přísálí kulturního domu tradiční Andělský jarmark. Pro děti i jejich rodiče budou připraveny tvořivé dílny, v andělských či čertovských kostýmech se budete moci vyfotit ve fotokoutku, anebo si budete moci procvičit svou znalost vánočních tradic při odpovídání na otázky v andělském kvízu.

„Ve tvořivých dílnách si určitě každý přijde na své. Těšit se můžete na novinky v baňkové i perlové dílně, vyrábět budete moci i z dalších různorodých materiálů. Velmi netradiční dekoraci si vyrobíte třeba v betonové dílně,“ zve na Andělský jarmark Darina Kunstmüllerová z novoměstského domu dětí a mládeže.

Nejen ve Žďáře nad Sázavou, v Novém Městě na Moravě či v Bystřici nad Pernštejnem, předvánoční atmosféra na vás dýchne i v menších obcích. V sobotu 2. prosince můžete zavítat třeba do sokolovny v Novém Veselí, kde bude Vánoční jarmark pořádat zdejší Mateřská škola Kamarád. Od půl třetí odpoledne si budete moci zakoupit adventní a vánoční dekorace, dárečky pro své blízké, popít si vánoční punč a nasát do sebe předvánoční atmosféru. V 17 hodin program Vánočního jarmarku zpestří také zpívání dětí z pořadatelské mateřské školy.

Ve stejný den, tedy v sobotu 2. prosince, bude pro veřejnost připravena také Vánoční výstava v kulturním domě na Dolní Rožínce. Tato tradiční akce k navození atmosféry Adventu, jejíž součástí budou i Ježíškovy dílničky, ochutnávka cukroví, soutěž  o nejchutnější vánočku nebo vystoupení národopisných souborů Rožínka a Groš, odstartuje už v 9 hodin ráno.

Tradičních vánočních jarmarků se dále můžete zúčastnit například v neděli 26. listopadu v kulturním domě ve Štěpánově nad Svratkou nebo v pátek 1. prosince v kulturním domě v Rožné.

VESELÝ KOPEC OŽIJE VÁNOČNÍ ATMOSFÉROU

Vánoční atmosféru do sebe můžete nasát také na Veselém kopci u Hlinska. V památkové rezervaci Betlém vás od 13. prosince do 8. ledna čeká výstava Betlém vánoční. Připraveny budou vánočně vyzdobené roubenky, jejichž expozice připomenou, jak se dříve slavily svátky v zimním období. Například, jaké dárky dostávaly děti na Betlémě před 130 lety v mikulášské nadílce, jaké pohoštění se připravovalo pro přadleny nebo jak vypadala oslava Štědrého večera před 100 lety.

„Součástí výstavy budou i betlémy lidových tvůrců. Nebude chybět mechanický betlém s postavičkami různých řemeslníků, zajímavý betlém pašijový či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta,“ řekla ředitelka skanzenu na Veselém kopci Ilona Vojancová.

 

Text: Alena KlimkováDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek