Reklama
Domů » Tipy pro volnou chvíli » Připomeňte si 50 let od okupace Československa prostřednictvím knih vypovídajících nejen o 21. srpnu

Připomeňte si 50 let od okupace Československa prostřednictvím knih vypovídajících nejen o 21. srpnu

21. srpna 2018 uplynulo 50 let od začátku invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tuto smutnou, ale velmi zásadní událost našich moderních dějin je nutné si stále připomínat. K této příležitosti vyšlo v posledních měsících několik knih, které tento historický moment velmi podrobně ilustrují.


Invaze a následná potupná normalizace zanechala stigma na všech – těch, kteří museli veřejný prostor opustit, i těch, kteří se snažili najít morální kompromis a prostě dál žít a pracovat. 50 let poté vzpomínají na události roku 1968 a jeho následky v knize 1968 očima 50 slavných osobností (nakl. Universum, 2018) největší osobnosti své generace ve zbrusu nových, exkluzivních rozhovorech a otevřených zpovědích se spisovatelem a publicistou Petrem Mackem. Kamila Moučková, Jiří Menzel, Jiřina Bohdalová, Rudolf Hrušínský, Jan Pirk, Naďa Urbánková, Helena Vondráčková, Eva Pilarová a mnozí další – co jméno, to jiný osud a unikátní příběh roku 1968.

Kniha Okupace 1968 (nakl. Universum, 2018) Jiřího Fidlera je první ucelenou publikací, která v úplnosti zachycuje vojenský aspekt akce, okupaci významných správních středisek a vojenských posádek cizími vojsky. Slovníkovou formou jsou zachycena všechna krajská a okresní města a významnější vojenské posádky českých zemí, všechny zde se nacházející svazky a útvary Čs. lidové armády a biografie jejich nejvýznamnějších představitelů. Okupační vojska jsou představena také formou hesel, a to do úrovně divizí pozemního vojska a vojenského letectva, jež doplňují biografie velitelů. Jednotlivá hesla jsou doplněna fotografiemi a mapami.

Kniha Plzeň v srpnu 1968 (nakl. Nava, 2018) přináší unikátní obrazové svědectví z plzeňských ulic v prvních dnech srpnové okupace. Jiří Plzák, tehdy zaměstnanec družstva Fotografia, začal dopoledne 21. srpna pohotově dokumentovat šokující realitu – vstup armád Varšavské smlouvy do Československa, v tomto případě do krajského města západních Čech. Fotografie, které mnoho let uchovával ve svém archivu, se v naprosté většině případů dostávají poprvé na svět právě díky této knize. V publikaci jsou i vzpomínky pamětníků, stejně tak fotodokumentace Jiřího Plzáka z událostí na jaře 1968, kdy se v Plzni konal Majáles a po dvaceti letech také oslava skutečných osvoboditelů města, tedy amerických vojsk.Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek