Reklama
Domů » Žďársko » Santiniho barokní slavnosti míří do Žďáru

Santiniho barokní slavnosti míří do Žďáru

Rok 2017 byl vyhlášen Rokem českého baroka. Tuto akci si letos na Vysočině připomínáme Santiniho barokními slavnostmi. V předchozích týdnech jsme mohli navštívit klášterní areál Želiv, město Humpolec, stejně tak Horní Bobrovou nebo Zvoli nad Pernštejnem. Nyní se Santiniho barokní slavnosti přesouvají do Žďáru nad Sázavou.


 

Santiniho barokní slavnosti vyvrcholí ve dnech 8. až 10. září ve Žďáře nad Sázavou. V pátek 8. září v 10 hodin se pod rukama varhanní virtuosky profesorky Barbary Willy rozezní historické varhany v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Po tomto slavnostním úvodu se zájemci vydají za tajemstvím Santiniho architektury. Průvodci jim budou největší znalci Santiniho díla a barokní doby vůbec. Mezi ně patří například autoři velmi ceněné publikace Česká barokní architektura Richard Biegl, Vít Vlnas a Petr Macek.

Mezi obdivovateli české historie a umění mají stejně dobré jméno i další osobnosti akademického světa, jako například Jiří Kotalík a Jan Royt. Také oni už si dávno našli do Žďáru svoji cestu a jejich poutavé vyprávění zaujalo stovky posluchačů. Po celý pátek i sobotu budou tito odborníci zájemcům k dispozici, a to nejenom v samostatných přednáškách či komentovaných prohlídkách, ale také u kulatých diskuzních stolů.

K barokní době patří vedle architektury a filosofie také řada uměleckých oborů. V městském farním kostele sv. Prokopa se v pátek představí proslulé Janáčkovo kvarteto. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře rozezní Soubor Belladonna se zpěvačkou Martinou Macko. A to ještě zdaleka není vše.

Pro širší žďárskou veřejnost bude na páteční večer na náměstí Republiky připraveno pódium s barokním tancem, slavnostní žesťovou hudbou a koncertem na městskou zvonkohru. V sobotu v noci pak vyprovodí poutníky ze Zámku na Zelenou horu vodní hudba na hladině Konventního rybníka. Bohatý program v sobě skrývá ještě mnohá další překvapení a tak věříme, že se město Žďár nad Sázavou představí zájemcům o barokní historii jako skutečná Hvězda Vysočiny.Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek