Reklama
Domů » Bystřicko » Tip na jarní výlet: Vypravte se na zříceninu hradu Zubštejn

Tip na jarní výlet: Vypravte se na zříceninu hradu Zubštejn

Zubštejn je nejnápadnější hradní zříceninou na Bystřicku i jedním z nejromantičtějších míst Vysočiny. Svým rozsahem a zejména dochováním mohutných pozůstatků obytného paláce a vstupní věže se řadí mezi nejvýznamnější památky středověkých dějin v našem regionu.


Foto: http://info.bystricenp.cz

Zubštejn je rozsáhlou zříceninou, kterou najdete na výrazném horském hřbetu mezi vesnicemi Pivonicemi a Kobylnicemi v nadmořské výši cca 688 metrů. Hrad se původně jmenoval Kámen, latinsky Lapis, později Zubří kámen, tedy Zubrštejn.

Hrad byl vystavěn v gotickém slohu zřejmě až ke konci první třetiny 14. století založili páni z Pernštejna (původně z Medlova), a to jako sídlo samostatné rodové větve. Střežil zde hlavní osu kolonizace, řeku Svratku. Hrad samozřejmě prošel mnoha přestavbami.  Prvotní výstavbě přísluší jádro hradu se vstupní věží, která působila dojmem štítu vůči straně ohrožení. Na opačném pólu stál rovněž věžovitý palác.

V roce 1358, kdy přešel do rukou markraběte Jana Jindřicha, je v listinách poprvé použit název Zubštejn. V té době patřily do okruhu jeho panství i četné vesnice až na Novoměstsku, například Zubří, Pohledec, Rokytno a Medlov. Z tehdejší přestavby snad pochází druhý palác, jehož dvě dochovaná klenutá podlaží jsou dnes nejvýraznějším pozůstatkem hradu. Tehdy asi také vznikla zděná mezimostí a předmostí, jež umožňovala zabezpečení mostů vedoucích přes příkopy do hradního jádra.

Syn Jana Jindřicha Jošt brzy po otcově smrti uděloval panství lénem, například Janu z Křižanova v roce 1377, či je z nedostatku peněz zastavoval. Až od roku 1446 připadl Zubštejn opět Pernštejnům, konkrétně Janovi. Jeho potomci, především synové Zikmund a Vilém II., hrad nadále hojně využívali a Vilém II. z Pernštejna pečoval nejen o jeho vybavení, ale i o jeho opevnění. Na Zubštejn dokonce nechal převézt polovinu houfnic a tarasnic z hradu Pernštejna. Potom však Vilém II. přenesl své sídlo do Pardubic. Odlehlý, nepohodlný a vysoko položený hrad už pro reprezentaci nevyhovoval.

Další členové rodu sídlili v tomto kraji převážně na mramorovém hradě Pernštejně, význam zbývajících hradů se tak snižuje a konečně je v roce 1547 a pak definitivně v roce 1596 i Zubštejn uváděn jako „zámek pustý“.

Zubštejn je v současnosti oblíbenou zastávkou turistů. Ti jistě uvítali, že v letech 2009 – 2011 na zřícenině hradu vznikl dřevěný most mezi předmostím a jádrem hradu a také že byl Zubštejn doplněn o obléhací stroje.

Zdroj: http://info.bystricenp.czDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek