Reklama
Domů » Žďársko » Úspěšné mladé chovatele najdete i na Žďársku

Úspěšné mladé chovatele najdete i na Žďársku

Říká se, že děti nemají zájem o nic jiného než o počítačové hry. Mladí chovatelé ze Žďárska nejenom svým vítězstvím na Olympiádě mladých chovatelů, která proběhla ve dnech 22. až 26. srpna v Praze, přesvědčili veřejnost o tom, že to rozhodně není pravda.


Padesátý ročník Olympiády mladých chovatelů měl své účastníky jak z České republiky, tak i ze Slovenska. Tato soutěž probíhala v prostorách České zemědělské univerzity (ČZU), kde na děti čekal bohatý program. Mladí chovatelé absolvovali exkurze na pracovištích ČZU, vyslechli zajímavé přednášky, podívali se na výstavu, navštívili chovatele králíků a zavítali i do pražské zoo. V průběhu vlastní soutěže každý soutěžící musel napsat test, poznávačku druhů a plemen a absolvovat pohovor před zkušební komisí. Ale již předtím musel napsat písemnou práci, v níž popisoval pozorování svého chovu.

Okres Žďár nad Sázavou reprezentovalo 11 soutěžících. Na 1. místech se umístili Ondřej Boháček (v odbornosti teraristika, starší věková kategorie), Pavlína Prombergerová (drůbež, mladší věková kategorie), Drahomíra Doležalová, (ovce a kozy, starší), Timea Kroftová (drobní hlodavci, mladší) a Tadeáš Vytlačil (ovce a kozy, mladší). Na 2. místě se umístila Tereza Neubauerová (králíci, starší). Na 3. místech se umístily obě pejskařky – Ivana Bláhová mezi staršími a v mladší kategorii Jana Bernardová. Dále se pak na 5. místě umístili Jiří Sobotka (holubi, mladší) a Ondřej Vytlačil (králíci, mladší) a ve stejné odbornosti a věkové kategorii na 8. místě Miloslav Bratršovský. Okres Žďár nad Sázavou se tak mezi 25 okresy z republiky umístil s výraznou převahou na 1. místě a přispěl tak i k celkovému vítězství České republiky nad Slovenskou republikou.

Příprava na olympiádu není jedinou aktivitou mladých chovatelů. Bohdalovský chovatelský kroužek se v průběhu školního roku pravidelně schází v několika skupinách, podle zaměření a věku na schůzkách, kde se nejen učí teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti z chovu drobných zvířat. Navštěvují jednotlivé chovy nebo jezdí do zoo, na chovatelské výstavy či soutěže, jako třeba v králičím hopu. Zapojují se ale také do činnosti základní organizace. A jejich pomoc je neocenitelná třeba při Výstavě Vysočiny, která se letos koná o víkendu 6. – 7. října. Pomáhají při organizaci expozice králíků, drůbeže a holubů a ukázkách exotického ptactva, akvarijních a terarijních zvířat či zajištění bohatého doprovodného programu.

Velkým úkolem pro ně také je příprava programu Hrátky se zvířátky, kdy mají třídní kolektivy v pátek 5. října si možnost zdarma výstavu prohlédnout a zároveň na řadě stanovišť se něco nového o chovu zvířat dozvědět. Přijeďte i vy se podívat nejen na výstavu, ale i na nadšení mladých chovatelů. Více informací naleznete na stránkách www.cschbohdalov.cz.

Text: Michal Kratochvil, vedoucí mládeže okresu Žďár nad SázavouDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek