Reklama
Domů » Sport » V malé obci na Novoměstsku mají světového rekordmana

V malé obci na Novoměstsku mají světového rekordmana

Pokud ještě nevíte, co je to powerlifting, pak si to rychle zjistěte. Právě v této disciplíně se totiž dvaadvacetiletý junior Lukáš Bláha z Hlinného na Novoměstsku stal světovým rekordmanem. Talentovaný sportovec je kromě toho také aktuálním mistrem Evropy i světovým šampionem.


Foto: Archiv Lukáše Bláhy

Další úspěšné sportovní odvětví si mohou odškrtnout sportovní patrioti našeho okresu. Dalším jménem, které se zapsalo do evropských i světových tabulek je totiž Lukáš Bláha, juniorský závodník v silovém trojboji, neboli powerliftingu. Ten před pár týdny suverénně ovládl mistrovství Evropy ve francouzském Nancy v kategorii juniorů do 100 kilogramů.

„Zvítězil jsem v mé kategorii, ale stal jsem se také absolutním vítězem celé kategorie mrtvých tahů. Navíc tím, že jsem zatáhl 342,5 kilogramů, vytvořil jsem nový světový rekord,“ popisoval svůj úspěch mladý český závodník, který už ale podobné pocity zažil také v loňském roce.

„Loni v září jsem si odbyl premiéru na světovém šampionátu, který se uskutečnil u nás v Trutnově. Také zde jsem vyhrál svoji kategorii. Škoda jen, že tato disciplína není na olympijských hrách a myslím si, že v dohledné době určitě ani nebude.“

ZKUŠENOSTI NEHRAJÍ ROLI

Přitom powerliftingu se Bláha věnuje poměrně krátce, přesto v něm sklízí až nevídané úspěchy. „Před třemi lety jsem s kamarády začal chodit do posilovny. Tam jsem se také seznámil s touto disciplinou, kterou moji přátelé, ale i jiní cvičili. Chtěl jsem si ji také vyzkoušet a poprvé zvedl něco málo přes šedesát kilogramů. Přitom jako dítě jsem byl spíše rachitické postavy, ale zřejmě mám pevnou stavbu těla a silové předpoklady pro tuto disciplinu. Samozřejmě je zapotřebí i pevné vůle, tvrdého tréninku a dobré životosprávy. Natrénovat lze hodně, ale bez výchozích tělesných předpokladů by se asi každému jinému podlomila kolena,“ pousmál se dvaadvacetiletý závodník.

Trénink mladého powerliftera, který dokáže zvednout 340 kilogramů ovšem není žádné peříčko. Vyžaduje pravidelný trénink, navíc prakticky všech svalů na těle.

„Cvičím čtyřikrát týdně, první den trénuji prsní svaly a tricepsy, druhý den trénink nohou, převážně dřepy, poté následuje den volna. Třetí den dojde na ramena a břišní svalstvo, které zpevňuje střed těla. Poté další den volna a čtvrtý den trénink zad a trénink samotného mrtvého tahu s doplňkovými zádovými cviky. Volným dnem rozumím buď absolutní relaxaci, případně masáže nebo bazén,“ vysvětlil Lukáš Bláha a hned také doplnil, jaká omezení, resp. potřebné kalorie, obsahuje jeho jídelníček.

„Můj jídelníček se skládá z masa, zeleniny, rýže, brambor, zkrátka z běžných potravin. Tento se snažím zhruba dodržovat, samozřejmě někdy dostanu i chuť na něco sladkého, nebo párek v rohlíku, tak si je výjimečně dám. Před samotnými závody ale musím držet životosprávu i váhu na stoprocentní koncentraci.“

TRÉMOU NETRPÍ

Pro stoprocentní výkon při závodech je potřeba také bezvadné psychické rovnováhy. Při zvedání těžkých vah může sehrát svoji roli každá maličkost, nedá se nic podcenit. Naštěstí mladý český powerlifter přehnanou nervozitu nepociťuje.

„Pokud jde o starty na jednotlivých závodech, pak musím přiznat, že před výkonem bývám docela nervózní, pociťuji určitou trému. Naštěstí však musím na druhou stranu říci, že to můj výkon nikterak neovlivňuje,“ přiznal Bláha, kterého ve druhé polovině letošního roku čeká ještě několik lákadel.

„Na konci září, konkrétně ve dnech 28. a 29., kdy v podstatě začíná podzimní část této sezony Mezinárodního poháru, se na Výstavišti v pražských Letňanech uskuteční EVLS Prague Showdown 2018. Jedná se o největší power a fitness festival v Evropě, kterého se zúčastní největší současné hvězdy tohoto sportu. Zde bych se chtěl pokusit navýšit světový rekord na 350 kilogramů. Dalším závodem pak bude listopadové Mistrovství České republiky, kde bych asi měl být velkým favoritem. Sezonu pak uzavřu prosincovými závody ve slovenské Bratislavě,“ nastínil svůj bohatý program do konce kalendářního roku Lukáš Bláha.

Co je to Powerlifting a Mrtvý tah?

Silový trojboj (též powerlifting) je silový sport skládající se ze 3 disciplín: dřep, bench-press (též tlak na lavici) a mrtvý tah. Silový trojboj je podobný vzpírání, v obou těchto sportech se zvedá osa v různých disciplínách a závodník má na každý z nich tři pokusy. Sportovec věnující se silovému trojboji se nazývá lifter nebo také powerlifter.

Při mrtvém tahu stojí lifter čelem k ose činky, nohy na šíři ramen (klasická technika) nebo široký postoj (sumo technika) a špičky mírně do stran. Činku v předklonu s rovnými zády uchopuje oběma rukama obvykle tzv. kombinovaným (smíšeným) úchopem (jedna dlaň směruje k tělu a druhá od těla) nebo tzv. zámkovým úchopem (obě dlaně směřují k tělu s prsty částečně překrývající palce – úchop olympijských vzpěračů). Následuje zvedání činky. Spodní záda jsou zafixovaná v rovné poloze a závodník zvedá činku podél holení a stehen až do úplného narovnání a mírného zatažení ramen dozadu, ve které počká na povel rozhodčího a spustí dolů.

Text: Michael FialaDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek