Reklama
Domů » Uncategorized » Věra Špinarová: Zpěvačka s velkým srdcem, na kterou nikdy nezapomeneme

Věra Špinarová: Zpěvačka s velkým srdcem, na kterou nikdy nezapomeneme

S Věrou Špinarovou jsme hovořili začátkem března, byla plná životního elánu, sršela vtipem a měla velké profesní i osobní plány. Tato zpěvačka byla vzácným člověkem – když něco dávala, tak od srdce. Paradoxem je, že právě to ji při koncertním vystoupení v Čáslavi zradilo… Následně byla vrtulníkem přepravena do pražské nemocnice v Motole, kde bohužel svůj boj o život v neděli 26. března prohrála.
S dovolením rodiny přinášíme rozhovor s Věrou Špinarovou v původní podobě, který jsme měli připravený do vydání č. 4, tedy s datem 4. dubna 2017. S paní Věrou jsme měli možnost vést rozhovor jako jedni z posledních zástupců médií před tragickou událostí. Je nám ctí, že nám bylo s odstupem času dovoleno, tyto řádky zveřejnit. Snad vás slova pro mnoho lidí naší nejlepší zpěvačky v tuzemsku potěší a budou důvodem si na ni vzpomenout.


Alena Klimková

 

Foto: Petr Burda

Stalo se vám, že byste své fanoušky nezazpíváním některého ze svých hitů vysloveně rozzuřila?
Ano, stalo (smích). Na jedné akci na náměstí jsem prostě nezazpívala Jednoho dne se vrátíš, což na těch velikých akcích na náměstích nedávám. Je to jiná atmosféra, je to kantiléna. No a jeden děda mě chtěl přetáhnout sukovicí… Křičel na mě a do davu: „Já tu čekám celý den. Okamžitě se vrať a jdi zpátky a koukej to zazpívat!“  No kdyby tam tenkrát nebyli ti kluci, taková ta ochranka, tak by mě snad i zbil… Nebyl to moc příjemný pocit…
Anebo když jsme měly tour s Petrou Janů, tak jsem na konci ale opravdu z legrace řekla, že Tenkrát na západě dneska nezazpívám. To jsem neměla dělat! Jedna paní začala mlátit kabelkou, asi sto padesát let starou, a strašně se rozčilovat… To byste měli vidět! Hrůza. Někteří lidi asi opravdu chodí třeba na koncerty nás některých jen kvůli tomu, až zazní ten jejich milovaný hit a vlastně si vůbec neužijí ten koncert jako celek. Čekají dvě hodiny, a když nedej bože nedáte ten šlágr, tak jsou z toho prostě rozčílení (smích).

Jaké věci tedy na koncertech nejraději zpíváte?
Třeba A já Ti závidím od Pavla Vrby a Leška Semelky, nebo Měj mě rád, Já ten šlágr znám. Je mi líno…
Mám prostě spoustu věcí, které třeba lidi neznají. Já to pak někde zazpívám, nebo to náhodou někdo v rádiu zahraje a lidi si myslí, že mám novou věc, nový hit. Ono je to s těmi hity, s písničkami, které se meldují pořád dokola, jako kdyby malíř celý život maloval jeden nebo dva obrazy do kola. Tak to jeho i lidi to přestane bavit.

Zažíváte na koncertech vůbec ještě trému?
Není to tréma, je to spíš taková síla zodpovědnosti k sobě, ke kapele. Abych něco nezkazila, abych nezklamala. Když mám trému, musím chodit. Prostě chodím, jsem nervózní… No ale pak vyjdu na jeviště, odzpívám první, druhou a jak uvidím ty lidi a reakce, všechno ze mě spadne a jsem jejich a oni moji.

Jak to máte se svým repertoárem? Nezprotivily se vám už některé vaše nejslavnější písničky, které chtějí slyšet snad všichni fanoušci, kteří zavítají na váš koncert?
Mám ráda pestrost, nemám ráda stereotyp. I proto trochu měním repertoár a někteří fanouškové mě za to třeba nemají rádi, ale ne vždycky zpívám to, co oni si řeknou. Prostě na to musí být atmosféra. Nejhorší je, když třeba začnou volat: „Věro, zazpívej Jednoho dne se vrátím, z filmu Tenkrát na západě, nebo Jawa 250!“ Já jim skoro vždy samozřejmě tu písničku dávám, ale musí to jít ze mne samo. Mně nejde moc něco přikazovat. To se bloknu a je problém.

S kým byste si chtěla zazpívat? Je nebo byl nějaký tajný sen?
Teď už ani ne. Zpívám si proto, že mě to baví, a že se necítím, že bych to zabalila. Třeba bych si ráda zazpívala s Petrem Bende, nebo někým mladším, fajn. Prostě s někým, kdo tu muziku cítí, kdo je milej, s kým by mě to bavilo. To je taková milá změna, zpestření. A je to třeba to tour s Heidi…

Na letošní říjen je naplánováno společné koncertní turné právě s Heidi Janků.
Naše společné turné s názvem Věra Heidi Tour 2017 startuje 11. října a končí 3. listopadu. Zahrnuje celkem osm zastávek. Vystoupíme třeba v Liberci, Hradci Králové, Praze nebo Ostravě. Budeme koncertovat v sálech, které budou mít kapacitu až sedm set lidí, v Praze a Ostravě to budou prostory s kapacitou víc než tisíc míst. Fanoušci si podrobnosti mohou přečíst na mém webu www.spinarova.cz.

Proč jste se rozhodla, že vyrazíte na společné koncertní turné právě s Heidi?
Ve dvou posledních letech jsem jezdila dvojkoncert s Petrou Janů, poté jsem si řekla, že bych už opět mohla vystupovat sama. Když můj syn Adam Pavlík přišel s návrhem turné s Heidi Janků, nejprve jsem nad tím jenom uvažovala, ale pak jsem si řekla, proč ne. Je to pro mě změna stereotypu, takové zpestření roku.

Těšíte se, nebo z toho máte trochu obavy?
Upřímně říkám, moc se na to těším, protože je to osm koncertů po celé republice, včetně pražské Lucerny! A Heidi kromě toho, že je skvělá zpěvačka, je bezvadná holka Rozumíme si i lidsky a každá jsme jiná. I pro lidi to bude určitě hodně zajímavá změna.

Ve skutečnosti byste měly být tak trochu sokyněmi, protože Heidi Janků je vdaná za vašeho bývalého manžela Adama Pavlíka. Jak to tedy mezi vámi je po lidské stránce?
Skvělé! Jak s Heidi, tak s Ivošem máme skvělé vztahy, nejsme žádné sokyně, není mezi námi rivalita. Naopak si jedna druhou dobíráme, nebo Ivoše si dobíráme a on, protože má veliký smysl pro humor, tak tu hru s námi i hraje (smích). On je navíc otcem mého syna, s jehož kapelou jezdím. Adam mi dělá i manažera. Navštěvujeme se a opravdu jsou to až rodinné vztahy.

Už se na společné koncerty, které máte s Heidi, připravujete?
Obměnili jsme repertoár a pilně cvičíme. Na těchto koncertech mě bude doprovázet kapela mého syna Adam Pavlík Band – kluci si připravili takovou novinku, budou hrát i na dechové nástroje. I když jsme obměnili repertoár, nechala jsem v něm svoje tři až čtyři nejznámější písně, které by měly během koncertu tvořit jakési styčné body. Heidi pak bude doprovázet skupina Supernova. My holky z Ostravy prostě svým fanouškům ukážeme, co je to muzika.

Budou i společné duety?
Samozřejmě že budou, už se na ně těším a myslím, že je společně s Heidi vyšperkujeme k dokonalosti. Myslím, že to na našich společných koncertech bude stát za to. Na moje koncerty chodí ženský, na Heidiny chlapi, tak se budeme vzájemně doplňovat .
A co samostatné koncerty? Čekají vás letos?
Ano, a bude jich strašně moc. Odpočinu si jenom o prázdninách. Kde budu přesně vystupovat, si můžete přečíst právě na mém webu. A pak mě od října čekají zmíněné dvojkoncerty s Heidi, které si určitě taky moc užijeme.

…člověk míní a….
DÍKY, VĚRKO!


Medailonek Věry Špinarové
Věra Špinarová byla jednou z nejvýraznějších osobností českého popu a rocku, a to především díky svému nenapodobitelnému sytému hlasu i díky temperamentnímu a vitálnímu vystupování. Kromě mnoha ocenění v podobě zlatých a platinových desek patřila mezi prvních pět nejprodávanějších českých interpretek za posledních deset let. Určitě znáte její velké hity, jako je Meteor lásky, Music box, Bílá jawa 250, Raketou na Mars nebo Měj mě rád. Její neslavnější písní je zcela jistě Jednoho dne se vrátíš, jejíž melodie pochází z filmu Tenkrát na západě.
Věra Špinarová se narodila 23. prosince 1951. Dětství strávila v rodných Pohořelicích u Brna. V sedmi letech se spolu s rodiči přestěhovala do Ostravy. Ve svých 16 letech dostala nabídku na první nahrávku a následné pravidelné vystupování s kapelou Flamingo. Následovaly „čaje“ s Royal Beatem a nahrávka Music Box. Později přestoupila do skupiny Majestic, kde se vystřídala s Marií Rottrovou. Právě s Majesticem nahrála svůj první singl Music Box, který ji přímo katapultoval mezi špičku tehdejší české populární hudby. Dále zpívala s kapelami Speciál nebo Notabene. Poté se věnovala sólové dráze.
Věra Špinarová byla dvakrát vdaná. Jejími manžely byli Ivo Pavlík a pak Vítězslav Vávra. S Ivo Pavlíkem má syna Adama (*1974).
Tato zpěvačka zemřela 26. března 2017 v pražské nemocnici Motol na selhání srdce.


 Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek