Reklama
Domů » Žďársko » Výstava Vysočiny v Bohdalově přiláká chovatele i milovníky zvířat

Výstava Vysočiny v Bohdalově přiláká chovatele i milovníky zvířat

Ve dnech 7.- 8. října ožije kulturní dům v Bohdalově a jeho okolí rozmanitými druhy a plemeny zvířat, aby se vzájemně utkaly o tituly šampiónů, mistrů Vysočiny nebo řadu čestných cen. Návštěvníci budou moci obdivovat nejenom krásu zvířat a dovednosti jejich chovatelů, ale budou si moci zvířata i zakoupit.


Kulturní dům městyse Bohdalova v sobotu od 7 do 18 hodin a v neděli od 8 do 13 hodin očekává nejenom návštěvu zapálených chovatelů a milovníků zvířat. Program výstavy bude tak bohatý, že je vhodnou příležitostí pro rodinné výlety. Kromě samotné výstavy a odborného doprovodného programu, včetně králičího hopu, ukázky výcviku psů nebo dětských dílniček, bude na výstavě pro děti k dispozici i místní dětské hřiště nebo skákací hrad Rádia Region.

Farmářské a řemeslné trhy

Nejenom děti, ale i dospělí ocení také Farmářské a řemeslné trhy, na které je přihlášeno na 45 prodejců. V nabídce budou chovatelské potřeby, ale například i textilní zboží, šperky, kosmetika, hračky pro děti, proutěné zboží atd. A pokud návštěvníkům vytráví, budou mít možnost občerstvení v několika zařízeních, či přímo na trzích. Stejně tak jistě využijí možnost nakoupit si domů ať již ovoce, med, cukrovinky, zavařeniny, masné výrobky a řadu dalších z dostupné nabídky.

Svůj program má však výstava i v pátek. Probíhá ohodnocení jednotlivých zvířat, při kterém tradičně pomáhají žáci místní základní školy a také studenti Střední zemědělsko-technické školy v Bystřici nad Perštejnem.

Novinky a zajímavosti v jednotlivých expozicích

Novinkou mezi vystavenými plemeny slepic bude kosovský kokrháč (slovensky spevák), také nazývaný král mezi zpěváky. Jedná se o staré plemeno původem z Kosova. Ve své vlasti je chráněné jako národní a kulturní bohatství. Je charakteristické vytrvalým, jemným a melodickým zpěvem kohoutů. Hodnocená je délka zpěvu a jeho melodie. Kohouti začínají zpívat ve věku 5-7 měsíců a délka jejich zpěvu je nejdelší ze všech plemen kohoutů. Normální zakokrhání trvá 2-3 sekundy. U kosováka je to kolem 20-60 sekund. Za výborné zpěváky jsou považováni od 40 sekund, ale rekord je přes 70 sekund. Zpívají ale i slepičky, často i déle než 15 sekund. Zajímavý je ale i svým vzhledem. Je černě zbarvený se zeleným leskem. A na hlavě má chocholku.

Další zajímavostí na výstavě budou italské krůty. Jde o malé plemeno krůt, kdy dospělí krocani váží jen 5 kg. Jejich další zvláštností je žlutá kůže. Oproti svým příbuzným – německým krůtám, které váží od 7 do 15 kg, jsou miniaturami.

V expozici holubů bude mezi zajímavosti patřit luzernský měděnolímcový pruhový holub. Je to švýcarské národní plemeno, velmi málo chované. Od ostatních holubů se odlišuje zkráceným a širším zobákem. Na nohách má punčošky a na hlavě chocholku a k tomu ještě hřívu. Límec na hrudi v měděné barvě nevzniká hned při prvním opeření, ale objevuje se až u starších zvířat po prvním přepelichání.

 Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek