Reklama
Domů » Žďársko » Výstava Vysočiny představí několik tisícovek domácích zvířat, nabídne i farmářské a řemeslné trhy

Výstava Vysočiny představí několik tisícovek domácích zvířat, nabídne i farmářské a řemeslné trhy

První říjnový víkend 6. a 7. října Bohdalov opět představí chovatelský um současných i minulých generací a nabídne návštěvníkům příjemně strávený den nejenom mezi zvířaty a nadšenými lidmi, ale třeba i nákupem na vlastní výstavě, či na farmářských a řemeslných trzích.


Zdroj: ZO ČSCH v Bohdalově

K vidění bude 1406 králíků, 762 holubů a 553 kusů drůbeže. Souběžně ještě probíhá v chovatelské hale výstava původního zakrslého plemene slepic – sebritek. Součástí výstavy je také expozice ovcí a koz, okrasného ptactva, terarijních zvířat a akvarijních rybiček.

Celkem více jak 2 700 zvířat na výstavu přihlásilo přes 250 chovatelů nejenom z Vysočiny, ale i dalších osmi krajů ČR. Návštěvníci budou moci obdivovat na 350 plemen a barevných rázů.

Výstava v tomto rozsahu má již 23letou tradici. Podívat, ale také nakoupit, každoročně přijíždí až 5 000 návštěvníků nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Německa, Rakouska, Polska a dokonce i z Litvy.

Na výstavě je možné shlédnout rozsáhlou expozici králíků moravských modrých. Jedná se o původní plemeno vyšlechtěné na Moravě, které se vyznačuje světle ocelově modrou barvou. Neobvyklé je také pestré zastoupení meklenburského strakáče, který jako jediný z klasických strakáčů má povolenou plášťovou strakatost. Ta je jinak povolena jenom u králíků beranů (s ušima dolů). Bude zde vystaven ve čtyřech barevných rázech a v dalším barevném rázu v jeho zakrslé formě.

Další rozsáhlou expozicí je expozice holubů plemene moravský morák. Plemeno bylo vyšlechtěno na Vysočině před více než 100 lety. Jedná se o středně velkého, vzpřímeně postaveného holuba, s velkým voletem. Výjimečný je také v tom, že je povolený jenom v původním modro-mramorovém zbarvení. Další zajímavostí je plemeno holubů budapešťský krátkodobý rejdič. Toto plemeno je velmi náročné na chov. V České republice se jím zabývá jediný chovatel a je zde vystaveno teprve podruhé. Toto plemeno má vzpřímenější postoj, s výraznou, suchou hlavou a oči jsou velké a vystouplé. Původně byli rejdiči šlechtěni pro svůj vytrvalostní nebo akrobatický let.

V expozici drůbeže je zastoupených všech 6 druhů drůbeže (kur, kachny pižmovky, husy, krůty, křepelky a perličky), které jsou zahrnuty v našem vzorníku plemen. Nepřehlédnutelné jsou paduánky s velkým chocholem, malinký antverpští vousáči s velkým vousem či bizarní drobné japonky s vysoko postavenými ocasy a obrovskými hřebeny u kohoutů. Japonky budou k vidění v desíti varietách a barevných rázech. Zajímavé jsou holokrčky, které mají nejen holé krky, ale i partie na spodní části trupu, jsou zajímavé svým vzhledem, ale mají i dobrou užitkovost – snášku a jsou vhodné i na maso a i přes své redukované opeření jsou otužilé. Opět se také představí kosovský kokrháč, typický svým vytrvalým melodickým zpěvem, kterého bude možnost letos také zakoupit.

Doprovodný program

Sobota 6.10.2018:

7:30 – 15:00 Výstava sebritek – chovatelská hala

Slepičky vážící kolem půl kila, kohoutí opeření se podobá slepičímu, to jsou sebritky. Toto původní zakrslé plemeno slepic můžete vidět v chovatelské hale vedle prodejny u kostela.

9:30 – 16:00 Králičí hop – tělocvična základní školy Předvedení oficiálních disciplín králičího hopu s výkladem oficiálních pravidel těchto soutěží. 9,30 – 10,30 – Rovinná dráha 11,00 – 12,00 – Skok vysoký 13,30 – 14,30 – Parkurová dráha 15,00 – 16,00 – Skok daleký

od 10:00 hod. Agility – na dětském hřišti

Ukázky sportu se psem, ve kterém jde o nejrychlejší překonání dráhy v určitý čas, v podání mladých chovatelek Ivany Bláhové a Iny Boháčkové.

od 11:00 Holubí lety – na hřišti za školou

Ukázky akrobatických letů holubů a letů na budku předvede Josef Voráček, jehož holubi získali řadu ocenění. Na svých stránkách uvádí: Krásnější pohled neznám než na skupinku letících ptáků, kteří čekají na můj povel (http://holubisport.cz/).

od 9:00 – 17:00 Den otevřených dveří v Relaxační pyramidě u Bohdalova

Neděle 7.10.2018:

9:00 – 13:30 Králičí hop – tělocvična základní školy Lada Šípová předvede oficiální disciplíny králičího hopu, chybět nebude výklad oficiálních pravidel těchto soutěží. 9,00 – 10,00 – Rovinná dráha 10,30 – 11,30 – Skok vysoký, skok daleký 12,00 – 13,00 – Parkurová dráha

9:00 Agility – na dětském hřišti

Ukázky sportu se psem, ve kterém jde o nejrychlejší překonání dráhy v určitý čas, v podání mladých chovatelek Ivany Bláhové a Iny Boháčkové.

10:00 Svazarm Záborná – na hřišti za školou

Ukázky výcviku psů.

11:30 Jak se dělá akvárium – ve vestibulu kulturního domu.

Jiří Boháček předvede, jak si založit vlastní akvárium.

13:00 Slavnostní předání cen – pódium KD

V sobotu i v neděli:

Andílci v kožíšku – mezi tělocvičnou a dětským hřištěm Zooterapie, projížďky v kočáře (https://www.andilcivkozisku.cz/)

Bohatá tombola, kde vyhrává každý los – vestibul kulturního domu

Vojtěch Králíček – povídání o medu

Farmářské a řemeslné trhy – od ovčích sýrů, pečiva, uzenin, včelích nebo rakytníkových produktů, přírodní kosmetiku, přes dekorativní a dárkové předměty, proutěné nebo pletené zboží, chovatelské a zahrádkářské potřeby a mnoho dalších.Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek