Reklama
Domů » Uncategorized » Žďárská radnice připravila plán rekonstrukce důležitých míst ve městě. Velkou roli hrál i názor veřejnosti. Jaká bude Strategie Centrum?

Žďárská radnice připravila plán rekonstrukce důležitých míst ve městě. Velkou roli hrál i názor veřejnosti. Jaká bude Strategie Centrum?

V posledním roce probíhaly ve Žďáře nad Sázavou přípravy na zpracování Strategie Centrum. Nyní je již přípravná fáze ukončena a rada města ji na svém 92. jednání předala k projednání v zastupitelstvu města. Pokud ji zastupitelstvo schválí, započne se v příštím roce s rekonstrukcí ulice Nádražní a následovat budou oblasti okolo Tvrze, Farských humen nebo část magistrály – neboli druhá polovina náměstí Republiky.


„V předchozích letech se rekonstruovalo náměstí Republiky i Havlíčkovo náměstí. My jsme začali připravovat rekonstrukci ulice Nádražní. A protože jsme chtěli zajistit dlouhodobější a koncepčnější přístup k rekonstrukci středu města, domluvili jsme se s městským architektem, že připraví strategii, která definuje jeho další obnovu,“ uvádí Zdeněk Navrátil, starosta města. Vzápětí dodává, že cílem bylo vzít na vědomí všechny faktory, které by rozhodování mohly ovlivnit.

Ke Strategii Centrum se měli možnost vyjádřit opravdu všichni. „Oslovili jsme občany, aby nám řekli svůj názor na rozvoj města. Dále jsme se bavili se správci inženýrských sítí, jaké jsou jejich priority. Možnost hlasování v samostatné anketě měli také zastupitelé města. Důležitým orgánem je v neposlední řadě odbor rozvoje a územního plánování,“ vyjmenovává Zbyněk Ryška, městský architekt, jenž za celou strategií stojí.

„Zapojení občanů pro nás bylo opravdu důležité, protože Žďár je hlavně jejich město. Proto jsme uspořádali setkání s občany formou komentované procházky s městským architektem. Umožnili jsme lidem hlasovat jak papírově, tak přes internet. A jsme rádi, že se občané zapojili,“ shrnuje Josef Klement, místostarosta města.

Pro potřeby Strategie Centrum byl střed města rozdělen na 11 lokalit, které mají některé společné prvky. Jejím cílem je definovat přibližný harmonogram, v jakém pořadí a v jakých letech by se jednotlivé lokality měly rekonstruovat. Již letos bude dokončena projektová příprava první části ulice Nádražní (od kruhového objezdu po Českou poštu). Ta by se měla realizovat v roce 2019, kdy se bude projektovat oblast okolo Tvrze a pěší zóna (podrobný harmonogram najdete v přiložené tabulce). V podobném duchu se bude pokračovat i s dalšími lokalitami. „Pokud vše půjde dle plánů a bude dostatek financí, bylo by reálné všechny lokality opravit do konce roku 2030,“ dodává Klement.

Na návrh rady města nyní půjde Strategie Centrum do zastupitelstva. To se jí bude zabývat již na svém zářijovém zasedání, které se uskuteční 6. září. Je nyní jen na zastupitelstvu, jak se k dokumentu postaví. „Vzhledem k tomu, že se bavíme o rozvoji centra Žďáru na dalších 10 – 15 let, je pro nás důležitá shoda a podpora napříč politickým spektrem. Snažili jsme se zapojit všechny zastupitele do příprav, proto jsme uspořádali i zvláštní seminář jen na toto téma. Doufám, že si Strategie získá podporu od všech zastupitelských klubů,“ uzavírá Navrátil.Doporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek