Reklama
Domů » Sport » Žďárský hokej slaví osmdesátku!

Žďárský hokej slaví osmdesátku!

Ač věkem už spíše vetchý stařík, hokejový klub ve Žďáře nad Sázavou připomíná spíše hladového tygra. Nadcházející hokejový ročník bude mít slavnostní příchuť. Plameny si totiž připomenou osmdesát let hokeje ve městě, největší akce se uskuteční již za měsíc, kdy se na žďárském ledě budou prohánět největší esa, která hokejový Žďár v posledních dekádách vychoval.


Foto: Hokejzr.cz

S přípravami na kulaté výročí již ve Žďáře začali. Pro tyto potřeby bylo vytvořené speciální logo, připomínající výročí osmdesáti let hokeje ve městě, které bude provázet všechny klubové materiály a reklamní předměty po celou sezonu 2018/2019. Na webových stránkách SKLH Žďár se pak v průběhu sezony bude objevovat videoseriál o historii hokeje ve městě, včetně rozhovorů s pamětníky a hlavními aktéry významných období klubu. První by měl být paradoxně o nejmladším období, o návratu Žďáru do druhé ligy v roce 2008.

„První neoficiální hokejové utkání se na území Žďáru odehrálo už v roce 1936, ale první skutečný klub zde vznikl až v sezoně 1938/1939. Jmenoval se tehdy SK Město Žďár, hlavním iniciátorem jeho vzniku byl pan Václav Hlávka. Hokej se ve válečném období hrával na rybníku Druhák, na místě starého nádraží, kde je dnes hypermarket Albert,“ vysvětluje tiskový mluvčí SKLH Žďár Martin Krásný, který také zmínil památná utkání z této doby.

„V době druhé světové války to rozhodně byla dvě přátelská utkání proti slavnému LTC Praha, na ploše za Sokolovnou. Tímto způsobem se v těžkých válečných časech známé sportovní kluby „živily“. Honoráře za utkání totiž dostávaly v naturální podobě, v mouce, mase či vejcích,“ připomněl tehdejší obvyklou praxi Krásný.

BOUCHALKY PŘINESLY VZESTUP

Dalším milníkem klubu pak bylo legendární kluziště na Rybníčku, v padesátých letech minulého století. Ke stěhování na Bouchalky, na nichž klub sídlí až do současnosti, došlo v roce 1974, což přineslo nový rozvoj klubu. Již o čtyři roky později se ve Žďáře nad Sázavou hrála II. liga, o rok později dokonce první liga, tedy druhá nejvyšší republiková soutěž, na kterou se mohli diváci chodit kochat celé čtyři ročníky. „První liga se pak vrátila v letech 2001 – 2003, za působení klubu HC Senators, což ovšem skončilo velice neslavně,“ připomněl smutnou chvíli, tedy sestup klubu do krajského přeboru, tiskový mluvčí Žďáru.

O návrat oddílu do republikových soutěží se velkou měrou zasloužil generální manažer Plamenů Miloslav Šimon, který se díky tomu mohl ohlédnout i za posledními dvěma dekádami klubu.

„Musím se přiznat, že osmička je moje oblíbené číslo, o to více mě těší, že mohu být u toho, když hokej ve Žďáře slaví osmdesát let fungování, to je neuvěřitelné číslo. Spolu s Martinem Krásným tu působíme již dvanáct let. Už poněkolikáté na začátku ročníku tvrdím, že je to moje poslední sezona. Když jsme se tehdy klubu ujali, byl v nesmírně obtížné situaci, proto jsme v roce 2007 prodali licenci na II. ligu do Kutné Hory. Paradoxně jsme však hned v následující sezoně vybojovali postup z krajského přeboru, kdežto Kutná Hora ihned spadla. To je taková úsměvná kuriozita, která do historie oddílu také patří,“ pousmál se Miloslav Šimon.

Podobně jako při oslavě šedesáti i sedmdesáti let, i letos by měli ve Žďáře po deseti letech znovu udělat velkou společnou fotografii všech hokejistů klubu, od nejmenších benjamínků až po druholigové áčko.

VRCHOL PŘIJDE UŽ V SRPNU

Ačkoliv má to nejlepší přijít nakonec, ve Žďáře tomu bude naopak. Rozhodně největší akcí z celoročních oslav bude  exhibiční utkání, v němž v pátek 10. srpna od 18 hodin poměří síly druholigový tým Plamenů s výběrem žďárských hvězd. Jeho součástí budou taková jména jako Martin Nečas, Martin Kaut, Tomáš Rolinek, Petr Koukal, Petr Vampola a další.

„Chceme žďárským fanouškům, ale i nám, splnit sen, tedy vidět na ledě v jednom týmu slavné odchovance žďárského hokeje. K vidění tak budou tři mistři světa, šest reprezentantů české seniorské reprezentace, vítězové naší extraligy, ale i hráči, kteří prošli kanadsko-americkou NHL. Opravdu mám radost, že hráči mají zájem a chtějí přijet. Již od 15.00 bude u zimního stadionu probíhat doprovodný program za spolupráce s Českým rozhlasem Vysočina. Máme rozjednanou také účast dalších zajímavých osobnosti, ale ještě je předčasné potvrzovat jejich jména. Hrát se bude ve speciálně vyrobených dresech, které poté budou i s podpisy hráčů vydraženy. Vstupné jsme stanovili na 100 korun, případný výtěžek bude použit pro rozvoj mládežnického hokeje ve Žďáře. Poslední dobou jsme totiž pořádali docela dost charitativních akcí, proto jsme se rozhodli, že tentokrát si peníze necháme pro sebe,“ vysvětlil Martin Krásný.

Kapitánem výběru hvězd nemohl být nikdo jiný, než Tomáš Rolinek, kapitán překvapivých mistrů světa z roku 2010 v Německu. „V první chvíli jsem si myslel, když se mi ze Žďáru ozvali, že chtějí, abych za ně od nové sezony nastupoval,“ smál se na tiskové konferenci Rolinek a dodal.

„Jsem za tuto akci moc rád, vždyť ve Žďáře jsem hokejově vyrostl a jména hráčů, kteří se zde v srpnu představí, myslím slibují pro všechny diváky dobrou podívanou. Pevně věřím, že přijde co nejvíce diváků, byť je mi jasné, že termín to není pro hokej úplně ideální. Snad budou moci dorazit všichni oslovení hráči. Pokud by někdo z nich náhodou vypadl, pokusil bych se sehnat některou jinou hokejovou osobnost, která by na Bouchalky dorazila,“ přislíbil Rolinek.

Text: Michael FialaDoporučujeme
Reklama
Reklama

© 2015 HIT magazín | GraphicPrint - tvorba a optimalizace www stránek